Řecko se po tříletém exilu vrátí na mezinárodní trh. Investorům nabídne emisi pětiletých dluhopisů

Těžce zadlužené Řecko hodlá zřejmě v úterý nabídnout investorům novou emisi pětiletých dluhopisů. Bude to jeho první pokus vrátit se na mezinárodní trh, kde své cenné papíry nabízelo naposledy v roce 2014. Emisi zařizuje šest světových bank. O konkrétním datu rozhodnou tržní podmínky. 

Řecko v roce 2010 v důsledku finanční krize ztratilo přístup na dluhopisové trhy. Dočasně se na ně vrátilo dvěma emisemi v roce 2014. Pak ale přišly volby a další fáze krize, v níž levicová vláda Alexise Tsiprase nebyla dlouho ochotna sjednat dohodu o novém úvěrovém programu, což srazilo nadějně se vyvíjející řeckou ekonomiku zpět do recese.

Řecko se nakonec předloni dohodlo s eurozónou na třetím záchranném programu, v jehož rámci by mělo v průběhu tří let dostat až 86 miliard eur (zhruba 2,2 bilionu korun). Atény tak v současnosti peníze z prodeje dluhopisů nepotřebují, podle odborníků však země musí otestovat trh, aby se připravila na konec záchranného programu v polovině příštího roku, napsala agentura AFP.

S uvedením dluhopisů na trh pomáhají Řecku banky BNP Paribas, Citigroup Global Markets, Deutsche Bank, Goldman Sachs, HSBC and Merrill Lynch, uvedla agentura Reuters.  

Mezinárodní měnový fond (MMF) minulý týden v zásadě schválil své zapojení do finanční pomoci Řecku v podobě půjčky 1,6 miliardy eur (zhruba 42 miliard Kč). Vyplacení peněz ale podmiňuje tím, že evropští věřitelé podniknou kroky ke zmírnění řeckého dluhu, a zajistí tak jeho udržitelnost.

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) minulý týden změnila výhled hlavního řeckého úvěrového ratingu ze stabilního na pozitivní. Znamená to, že v příštích zhruba 12 měsících by agentura mohla Řecku zlepšit samotnou známku úvěrové spolehlivosti, kterou na počátku loňského roku zvýšila na B-minus.