Zeman si pozval Pilného, zajímal se o rozpočet. Dorazil i exministr Babiš

Víc peněz na investice než na spotřebu – taková je představa prezidenta Miloše Zemana o státním rozpočtu na příští rok. O klíčovém zákonu jednal v Lánech s ministrem financí Ivanem Pilným a jeho předchůdcem Andrejem Babišem (ANO).

Video Zprávy
video

V Lánech se debatovalo o rozpočtu

Ministr financí Ivan Pilný (ANO) mluvil v neděli v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem o přípravě rozpočtu na příští rok, ale i o dlouhodobých aspektech české ekonomiky – třeba o chybějících lidech na trhu práce a evropských dotacích.

Zeman podle svého mluvčího Jiřího Ovčáčka vyzval vládu, aby se zaměřila třeba na obnovitelné zdroje energie. „Směrem k ministrovi financí také zaznělo, aby se zaměřil na částku 11 miliard korun, která je pro rok 2018 určena pro neziskové organizace,“ dodal Ovčáček.

Pravidelného jednání expertů se účastnil také Pilného předchůdce v křesle ministra financí Andrej Babiš (ANO), který návrh rozpočtu s deficitem 50 miliard připravoval.

„Snažil jsme se vysvětlit, jak rozpočet vzniká za pochodu, které procesy to provázejí. Skutečně je tam tak málo prostoru pro to, aby se dalo investovat,“ řekl o jednání Pilný. Účastníci schůzky se podle něj shodli, že nárůst mandatorních výdajů je neudržitelný a prostor pro financování dlouhodobých priorit, to znamená především investic do dopravní infrastruktury a vzdělávacího systému, je kvůli tomu malý. „Je potřeba prostě nějakým způsobem na to příště dbát,“ uvedl ministr.

S prezidentem Pilný rozebíral i dlouhodobé problémy spojené s ekonomikou. „V tomto okamžiku například 100 tisíc míst na pracovním trhu, které se nedaří obsadit. Mluvili jsme také o tom, že velmi brzy skončí evropské dotace a že zatím to nevypadá, že bychom se na to nějak zvlášť připravovali,“ konstatoval Pilný a doplnil, že na spoustu věcí má s prezidentem podobný názor.

Babiš: Zeman byl kritický

„Byla to ta klasická schůzka v Lánech, která projednávala rozpočet. Já jsem byl přizván panem ministrem Pilným, protože jsem ten rozpočet předkládal,“ řekl Babiš. Zeman podle něj měl k přípravě rozpočtu vícero připomínek a jako vždy byl kritický. „Ale myslím si, že jsme mu zodpověděli všechny dotazy, které potřeboval,“ uvedl.

Přes prázdniny bude Pilný jednat o rozpočtu s jednotlivými ministry. Požadavky ministerstev podle něj přesahují plánovaný schodek o 111 miliard korun. V pondělí bude s ministrem školství Stanislavem Štechem (za ČSSD) jednat o financování jeho kapitoly, s podporou premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) resort žádá posílení financování vysokého školství.

Zeman si zve ministry k jednáním se svým desetičlenným poradním týmem pravidelně. Další schůzku bude mít zřejmě až v září, a to se Štechem. Podle Ovčáčka se neúčastní setkání ti, kteří jsou mimo Českou republiku nebo v dlouhodobé pracovní neschopnosti.