Lidí dlouhodobě bez práce je v Česku 117 tisíc. Před třemi lety šlo o dvojnásobek

V červnu bylo v Česku bez práce déle než rok 116 691 lidí, což je o polovinu méně než před třemi lety. Vyplývá to ze statistiky Úřadu práce ČR. Podle ní počty dlouhodobě nezaměstnaných klesají co měsíc a v současnosti je dokonce převyšuje počet volných pracovních míst – úřady nabízely 183 500 pozic.

Video Zprávy ve 12
video

Reportáž: Dlouhodobě nezaměstnaných v Česku ubývá

Podle hlavního ekonoma UniCredit Pavla Sobíška bývá dlouhodobá nezaměstnanost specifickým problémem pracovního trhu, který pouhé zrychlení ekonomiky neodstraní. Při vysoké nabídce volných pracovních míst, jaká v současnosti v Česku existuje, podle něj zřejmě mezi dlouhodobě nezaměstnanými převažují lidé, kteří buď v principu pracovat nechtějí, nebo mají zásadní zdravotní omezení.

Podle analytika společnosti Cyrrus Lukáše Kovandy jde mnohdy o lidi se základním vzděláním, kteří jsou závislí na dávkách. Někteří z nich nechtějí přijmout méně placenou práci, jelikož by se jim to nevyplatilo. Částečnou nápravou této situace může být aktuální zvyšování minimální mzdy, která pro tyto skupiny lidí práci zatraktivňuje.

„Podniky obvykle příliš nejeví o dlouhodobě nezaměstnané zájem v obavě, že ti ztratili klíčové pracovní návyky. V situaci akutního nedostatku pracovních sil ale možná podniky rozhazují své sítě i v této skupině,“ dodává Sobíšek.

Tři z deseti nezaměstnaných nebyli v práci přes dva roky

Počty lidí, kteří jsou dlouhodobě bez práce, v současnosti sice klesají, průměrná doba nezaměstnanosti se ale pozvolna prodlužuje. V červnu činila 745 dnů, zatímco na začátku roku v lednu šlo o 660 dnů. Čtyři z deseti dlouhodobě nezaměstnaných jsou bez práce déle než rok, přičemž déle než dva roky jsou to tři z deseti.

Podíl dlouhodobě nezaměstnaných na celkovém počtu lidí bez práce práci se pohybuje kolem čtyřiceti procent a fakt, že se tato skupina zmenšuje, je ale podle Sobíška velkým úspěchem. „Domnívám se ale, že k němu přispělo zejména omezení přílivu lidí do skupiny dlouhodobě nezaměstnaných, dané lepšími možnostmi najít nové místo při ztrátě původního,“ uvedl. Skupinu dlouhodobě nezaměstnaných opustili lidé hlavně odchodem do penze. 

Stimul úřadů práce: Příspěvek na dojíždění

Všem skupinám ohroženým dlouhodobou nezaměstnaností věnuje Úřad práce zvýšenou péči. Ke konci června podpořil prostřednictvím příspěvků 33 134 uchazečů. V rámci aktivní politiky zaměstnanosti přispívá uchazečům ve všech odvětvích, zaměstnanost podporují také projekty financované z národních a evropských peněz.

Od loňského dubna úřady práce poskytují příspěvek na dojížďku za prací. Do konce letošního června o něj požádalo 3786 zájemců, s 2325 žadateli úřad uzavřel dohodu o poskytnutí příspěvku. Přiznal jim většinou 1500 korun, podpoření uchazeči nejčastěji dojíždí do práce deset až 25 kilometrů.

Nejvíce žádostí je v Moravskoslezském (1127) a Olomouckém (926) kraji. Lidé také mohou žádat o jednorázový příspěvek 50 000 korun na přestěhování se za prací. Dosud tak učinilo 126 zájemců, úřad schválil 43 žádostí. Zájemci opět převažují v Moravskoslezském a Olomouckém kraji. Vzdálenosti přestěhování se liší, v některých případech dosahují i 300 kilometrů.