Akciové trhy sice v druhém čtvrtletí přibrzdily, nicméně analytici očekávají jejich další růst

Růstový trend globálních akciových trhů ze začátku roku v druhém čtvrtletí výrazně zvolnil. Přestože makroekonomické podmínky pokračovaly v pozitivním vývoji, akciové trhy ve větším rozletu brzdily především politické události. Český akciový trh si ale nevedl špatně, podle analytiků se investoři mohou těšit na slušné zisky.

Evropské akcie zaskočilo květnové oznámení předčasných voleb ve Velké Británii a způsobilo pokles většiny hlavních indexů.

„Nerozhodný výsledek voleb, který zkomplikoval vyjednávací pozici premiérky Theresy Mayové pro brexit, pak potvrdil původní obavy trhů. Přísliby expanzivní fiskální politiky, výrazných investic do infrastruktury a snížení regulace, které hnaly americké akciové trhy vzhůru v prvním čtvrtletí, se ukázaly být mnohem hůře prosaditelné, než investoři očekávali. Nadhodnocené americké akcie pak kromě potíží Bílého domu přibrzdilo i vyšetřování kauzy o ovlivňování voleb v USA Ruskem a role prezidenta Trumpa,“ konstatuje analytik Komerční banky Richard Miřátský.

Přestože hlavní americké a evropské akciové indexy S&P 500 a Stoxx 600 přidaly od začátku roku pět a osm procent, valnou většinu zisků realizovaly především v prvním čtvrtletí, když v tom druhém přidal americký S&P 500 jen 2,5 % a evropský Stoxx 600 dokonce oslabil o 0,5 %. Jedněmi z mála trhů, které výrazně posilovaly ve druhém čtvrtletí, byly japonské a čínské akcie. Šanghajský index SSE 50 si připsal přes osm procent především díky růstu finančních institucí a japonské indexy Nikkei 225 a Topix přidaly ve druhém čtvrtletí k šesti procentům, díky oslabujícímu jenu, který podpořil především exportéry.

V Evropě zůstává favoritem automobilový sektor

„Slabší ekonomickou aktivitu ve Spojených státech však považujeme za dočasnou a předpokládáme opětovné zrychlení v druhé půlce roku. Většina akciových trhů by měla růst až do roku 2019, kdy očekáváme, že zpomalení ekonomického růstu v USA povede k výrazným výprodejům na akciových trzích,“ říká Miřátský. A dodává, že v Evropě pak zlepšující se vyhlídky hospodářského oživení, návrat inflace a snižující se nezaměstnanost i nadále podporují především cyklická odvětví.

Ze spotřebních sektorů zůstává favoritem podle analytiků Komerční banky automobilový sektor a jeho dodavatelé. Současné prostředí by mělo být atraktivní i pro finanční sektor, včetně pojišťovnictví.

České akcie si letos nevedou špatně. Podle indexu PX stouply o téměř sedm procent, když index končil v pololetí na 980 bodech, vyplývá z výsledků burzy.

„Vysvědčení na pražské burze není špatné. Investoři se v první polovině roku mohou těšit na solidní zisky. Celkově index PX k dnešnímu dni posílil o 6,7 procenta,“ řekl analytik banky Creditas Roman Koděra. Jeho maximem byla hodnota 1027,77 bodů z 16. května, kdy byl proti začátku roku o 12 procent silnější. Aktuální hodnota 981 bodů v sobě reflektuje poměrně velkou část dividend. PX při započítání dividend rostl o 12 procent, doplnil analytik České spořitelny Petr Bártek.

Z velkých titulů index táhly nahoru především akcie Erste Group (14 procent) a VIG (11 procent), které pozitivně reagovaly na lepšící se makroekonomickou situaci v EU, uvedl Bártek. Ztrácely akcie ČEZu (minus šest procent), což je z velké části dáno vysokou dividendou přes sedm procent. Ceny elektřiny víceméně stagnovaly a společnost představila poměrně slabý výhled na letošní rok.

Dobře si vedly především Fortuna a Unipetrol

První dvě pozice opanovaly podle Koděry akcie společností Fortuna a Unipetrol (růst o 60 procent). První jmenovaná těží z dobrovolné nabídky skupiny Penta, která by akcie ráda stáhla z varšavské a pražské burzy. Unipetrol těžil zejména ze zlepšení hospodářských výsledků a návratu k dividendě. Analytici tak začali titul doporučovat s cílovými cenami okolo tří set korun. „Management je při prezentacích své střednědobé strategie skoupý na informace a nechce odhalit detaily nutných investic do Spolany. Akcie však zatím touto informační střídmostí nijak výrazně netrpí,“ dodává Miřátský.

Trojici vítězů doplnila mediální skupina CME se ziskem 21 procent. Od začátku roku již přinesla investorům výrazných 40 procent. „Dobré hospodářské výsledky, podpořené příznivým vývojem reklamního trhu, umožnily společnosti refinancovat své vysoké zadlužení a výrazně snížit úrokové náklady, které historicky zatěžují její profitabilitu,“ říká Miřátský.

První pololetí tedy patřilo akciím s menší tržní kapitalizací a menší vahou v indexu PX, upozornil Koděra. Investoři, kteří zůstali na domácí burze, si ke svému výsledku mohou teoreticky připočíst též zhodnocení domácí měny, která ve druhém čtvrtletí posílila po ukončení intervencí ze strany České národní banky o tři procenta. O ta by mohli přijít, pokud investovali v zahraničí a nevyužili zajišťovacích operací, dodal.

Regionální konkurenti si vedli ještě o něco lépe

Pokud ale srovnáme Index pražské burzy PX, který po výrazném startu do roku 2017, kdy přidal přes šest procent a v druhém čtvrtletí odepsal tři desetiny procenta, s regionálními konkurenty, tak propadl. Analytik Miřátský upozorňuje, že například maďarský BUX vyrazil z poslední pozice v prvním čtvrtletí vzhůru a za druhé čtvrtletí zatím přidává výrazných 13 procent. Polský WIG20 pokračoval v solidních ziscích z prvního čtvrtletí a v tom druhém přidává přes sedm procent.

Pražský index zaostal i za rumunským indexem BET s čtyřprocetním růstem. Od začátku roku se zatím z regionálních indexů daří nejlépe polskému WIG20 s dvacetiprocentním ziskem, těsně následovaným rumunským indexem BET, který přidává 19 procnet. Pražský PX si v tomto roce připsal 6 procent a drží se tak nad průměrem svých západních kolegů.

Trojice vítězů z prvního čtvrtletí CME, Unipetrol a Fortuna si udržela vedoucí pozici i ve druhém čtvrtletí. Nejlépe si v něm vedly akcie sázkařské skupiny Fortuna, které přidaly 28 procent a od začátku roku přinesly investorům již 63 procent. Zisky akcií podpořil růst přijatých sázek, významné akvizice a nedávné navýšení odkupní ceny minoritních podílů.

Na rozdíl od prvního zamířily během druhého čtvrtletí čtyři akcie na pražském parketu do ztrát. Nejvíce index PX brzdily Moneta a Stock Spirits, jejichž akcie v prvním čtvrtletí odepsaly skoro deset procent, a od začátku roku tak zaznamenaly ztrátu kolem šesti procent. Moneta nabrala většinu svých ztrát během jediného dne (12. dubna), kdy se poprvé obchodovala bez nároku na vysokou dividendu. Likérka Stock Spirits i přes relativně úspěšně pokračující restrukturalizaci svých polských aktivit odevzdala za druhé čtvrtletí deset procent. Do mírné ztráty se ve druhém kvartálu dostaly i akcie Komerční banky s minus tři procenty a O2, jejíž akcie ztratily jedno procento.

„Podobně jako globální akciové trhy by pražská burza mohla v ročním horizontu růst ve vyšších jednotkách procent s odhadovaným dividendovým výnosem na úrovni pěti procent,“ odhaduje Miřástký. Mezi nejatraktivnější tituly na pražském parketu řadí analytici KB akcie finančních firem. „České banky by měly těžit z rostoucích inflačních očekávání a příznivých makroekonomických podmínek. Navíc jsou velmi dobře kapitalizované,“ říká Miřátský.

Z finančních institucí kótovaných na pražské burze doporučuje nakupovat akcie MONETA Money Bank a VIG, které nabízí celkový výnos 36 procent, respektive 9 procent. U akcie Erste Group Bank analytici ze Société Générale předpovídají celkový výnos pro akcionáře ve výši 16 procent. A z ostatních emisí stojí za nákup také akcie CME.

„Ty by měly těžit z rostoucího trhu s reklamou v regionu střední a východní Evropy. Zlepšující se hospodářské výsledky pak umožní snižovat vysoké zadlužení, jehož náklady výrazně zatěžují ziskovost společnosti,“ říká Miřástký .