Amerika obvinila čínské firmy, že pomáhají KLDR se zbrojením. Trestá je sankcemi

Spojené státy uvalily sankce na čínskou banku, čínskou přepravní firmu a dva čínské podnikatele kvůli tomu, že údajně pomáhají Severní Koreji s budováním jejího jaderného programu. Oznámilo to americké ministerstvo financí. Ministr Steve Mnuchin nicméně uvedl, že USA stále chtějí s Čínou pokračovat ve společném tlaku na KLDR, aby svůj jaderný program zastavila.

Steven Mnuchin
Zdroj: Reuters Autor: Mike Segar

Před necelými dvěma týdny hovořil americký prezident Donald Trump o tom, že spolupráce s Čínou v tomto směru nefunguje. „Ačkoli velmi oceňuji úsilí prezidenta Si Ťin-pchinga pomoci nám se Severní Koreou, nefunguje to,“ napsal na Twitteru Trump 20. června.

Sankcemi čínským firmám a bankám, které obchodují s totalitní Severní Koreou, pohrozil už letos v březnu během návštěvy v Pekingu americký ministr zahraničí Rex Tillerson.

Na černé listině USA se nově ocitli také dva čínští podnikatelé.

Čína je hlavním obchodním partnerem KLDR, na jejím zahraničním obchodu se podílí z asi 90 procent. Sankce vůči některým čínským firmám obchodujícím s KLDR uvalila už vláda předchozího amerického prezidenta Baracka Obamy.