Vše zvládáme a růst státního dluhu máme pod kontrolou, uvedl čínský premiér

Čína má finanční rizika pod kontrolou a je schopna splnit i cíle hospodářského růstu plánované na letošní rok. Na zasedání Světového ekonomického fóra (WEF) v Ta-lienu na severovýchodě Číny to v úterý prohlásil čínský premiér Li Kche-čchiang. Připustil ale, že udržet svižné tempo růstu hrubého domácího produktu (HDP) i dlouhodobě nebude snadné.

Přístav Beihai v provincii Kuang-si
Zdroj: Reuters

Premiér také podle agentury Reuters řekl, že ve druhém čtvrtletí se objevilo několik podnětných faktorů a že hospodářství je stabilní. Za jeho pilíř pak označil domácí spotřebu. Prohlásil také, že Čína podporuje volný obchod a bude dodržovat své závazky v boji proti změně klimatu.

Peking předpokládá, že hospodářský růst Číny se letos bude pohybovat kolem 6,5 procenta, a mírně tak poleví proti růstu o 6,7 procenta loni. Růst za loňský rok byl přitom nejpomalejší za 26 let.

Předseda čínské vlády se také snažil rozptýlit obavy z rychlého růstu státního dluhu od vypuknutí finanční krize v roce 2008, což analytici považují za největší hrozbu pro čínskou ekonomiku. Ta je druhá největší na světě. Agentura Moody's kvůli dluhu v květnu snížila Číně rating a Mezinárodní měnový fond (MMF) na Peking v červnu apeloval, aby bezodkladně zakročil a dostal dluh pod kontrolu.

Čínský premiér ale prohlásil, že navzdory určitým finančním hrozbám je Čína schopna zadlužení i systémová rizika zvládnout.

„Identifikovali jsme rizika v některých sektorech a máme je vesměs pod kontrolou. Podnikli jsme účinné kroky, abychom je definovali včas.“

Li Kche-čchiang

čínský premiér

Plánovaný hospodářský růst je podle něj Čína schopna dodržet. Přislíbil ekonomiku více otevřít soukromému podnikání, a to i zahraničním firmám. Přitom jak domácí, tak zahraniční firmy by měly mít stejné podmínky. Žádná konkrétní opatření ale premiér nezmínil.

Někteří ekonomové si myslí, že Čína bude potřebovat masivní finanční pomoc. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) už loni v září varovala, že kvůli nepřiměřenému růstu dluhů může země do tří let spadnout do finanční krize.