Exekutorské úřady radily, jak se vypořádat s dluhy

Exekutorské úřady se na jeden den změnily v bezplatné poradny. S velkým zájmem se ale nesetkaly. Třeba do Karviné nepřišel nikdo, přitom jen tam čelí exekuci přes sedm tisíc lidí. Ještě horší je to na Bruntálsku, kdy v některých obcích zabavení majetku hrozí dokonce každému druhému obyvateli. 

Video Události
video

Exekutorské úřady radily, jak se vypořádat s dluhy

V Karviné ve čtvrtek ale na dlužníky exekutoři čekali marně. „Jedná se o sociálně slabé osoby a ty nikdy nepřijdou organizovaně,“ vysvětluje exekutorka Simona Kiselová.

O rady lidi volají průběžně. Milionové dluhy musel řešit i šestapadesátiletý Petr z Bruntálu. V poradně mu pomohli zpracovat žádost o osobní bankrot. Do pěti let musí splatit nejméně třicet procent dluhů. „Celá výplata jde pryč, mám stravenky,“ říká Petr. „Spousta lidí do doby, dokud jim chodí upomínky,tak to neřeší. A až se jim objeví exekutor doma, zjistí, co to obnáší a co se děje,“ vysvětluje ředitelka Help-IN Bruntál, Jana Hančilová.

Ve Václavově se exekuce týkají každého druhého obyvatele staršího patnácti let. Zhruba 80 z celkem 470 obyvatel Václavova má trvalý pobyt na obecním úřadu. Jde o ty, kteří kvůli dluhům přišli o bydlení. „Oni lidi nadělají dluhy třeba i tím, že neumějí hospodařit. Znám spoustu rodin, které opravdu by mohly pracovat, ale ne, oni mají tři čtyři děcka a je to uživí,“ vysvětluje starostka Václavova u Bruntálu Jarmila Pavlíková (ČSSD).

Exekuce se dlouhodobě nedaří ukončovat

Loni byl vývoj podle Exekutorské komory takový, že počet nově nařízených exekucí sice klesl o pět procent, nicméně počet vedených exekucí narostl, a to o deset procent. „Z toho vyplývá, že se dlouhodobě nedaří exekuce ukončovat. Je to dáno i tím, že proti velké části povinných je vedeno několik exekucí najednou,“ konstatuje mediální zástupce komory Kateřina Zoubková.

Ze statistiky dále plyne, že polovina všech vymáhaných dluhů je do částky deseti tisíce korun, jedná se tedy o takzvané bagatelní pohledávky.  Celkový počet osob v exekuci ke konci loňského roku vzrostl na 902 tisíc osob, jde tedy o nárůst o 14 procent oproti předchozímu roku. Na jednu exekuovanou osobu připadalo celkem 5,3 exekucí a téměř polovina ze všech povinných má čtyři a více exekucí, kdy pokračuje také nárůst osob s více jak deseti exekucemi, a to o 21 procent. Nejvíce osob v exekuci pak spadá do věkové kategorie 38–47 let.

A do budoucna by se počet dlužníků, kteří situaci řeší osobním bankrotem, mohl zvýšit o desítky tisíc. Novela insolvenčního zákona by lidem umožnila během sedmi let splatit třeba i méně než třetinu dluhů. Rozhodující má být snaha splácet. Rozhodne ale zřejmě až nová sněmovna. Už od července ale budou moct lidi v žádostech o bankroty zastupovat jen registrované organizace. Stát se tím snaží vytlačit podvodné oddlužovací agentury.