Sázka na dobrý vítr. ČEZ rozšířil svůj větrný park v Německu o 14 turbín

Energetická skupina ČEZ koupila v Německu dalších 14 větrných turbín. Podle mluvčího firmy Martina Schreiera jsou všechny rozmístěné na území spolkové země Porýní-Falc a jsou již v provozu. Výši transakce ČEZ nesdělil. Jeho větrné elektrány v Německu pokryjí nyní spotřebu 120 tisíc domácností.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK/DPA Autor: Julian Stratenschulte

Turbíny o celkovém instalovaném výkonu 35,4 megawattu (MW) koupil ČEZ od německé společnosti KGAL. Ta je subjektem v oblasti aktiv a investic, specializuje se na investice do nemovitostí a obnovitelných zdrojů.

Do německé větrné energetiky ČEZ vstoupil loni v prosinci. Nejprve převzal do užívání větrný park na jihozápadě země o celkovém výkonu 12,8 MW, následovalo dalších 35 větrných turbín o celkovém instalovaném výkonu 85,25 MW.

„Další velkou akvizicí na německém trhu obnovitelných zdrojů energie pokračujeme v naplňování naší strategie s cílem navýšit provozní zisk před odpisy z obnovitelných zdrojů o dodatečné tři miliardy korun. Naše větrné elektrárny v Německu vyrobí nyní více než 280 gigawatthodin elektřiny ročně, a pokryjí tak spotřebu 120 tisíc domácností,“ uvedl ředitel divize nová energetika a distribuce ČEZ Tomáš Pleskač. ČEZ podle něj i nadále zajímají už postavené větrné parky na pevnině i na moři, stejně jako projekty ve fázi rozvoje.

Celkový instalovaný výkon ČEZ v německých obnovitelných zdrojích činí nyní podle mluvčího ČEZu Schreiera téměř 135 MW. Instalovaný výkon největší české jaderné elektrárny v Temelíně je asi 2000 MW.

Loni měl ČEZ nižší čistý zisk, tržby ale rostly

Firma nakupuje i v dalších zemích. Naposledy na začátku června koupil ČEZ od developerské společnosti ABO Wind devět větrných farem v šesti regionech Francie v pokročilé fázi příprav ke stavbě. Schreier tehdy uvedl, že během pěti let může ČEZ ve Francii v rámci tohoto projektu vlastnit až 100 MW instalovaného výkonu.

ČEZ je největší česká energetická firma. Majoritním akcionářem společnosti je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií. Čistý zisk ČEZu v letošním prvním čtvrtletí meziročně klesl o 13 procent na 8,7 miliardy korun. Tržby dosáhly 52,8 miliardy korun, což bylo meziročně zhruba o dvě procenta více.