Průměrná cena benzinu na hranici 30 korun. Levnější letos nebyl

Pohonné hmoty u čerpacích stanic v Česku za uplynulý týden opět zlevnily a jejich ceny jsou nejníže za půl roku. Průměrná cena benzinu Natural 95 klesla o 21 haléřů na průměrných 30,04 koruny za litr. Nafta ve středu stála v průměru 28,89 koruny za litr a byla tak o 24 haléřů levnější než před týdnem. Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny sleduje.

Ceny u čerpacích stanic v Česku se snižují zhruba dva měsíce. Pokles začal ve druhé polovině dubna, kdy byl litr benzinu i nafty o víc než korunu dražší než nyní. Zlevňování zrychlilo v posledních dvou týdnech, během kterých průměrné ceny spadly zhruba o padesátník.

Podle analytika společnosti Finlord Borise Tomčiaka má podobný trend vývoje cen pokračovat i nadále. „Výhled na léto je pro motoristy příznivý. Ceny pohonných hmot by měly zůstat nízko a minimálně do konce června budou benzin i nafta dále zlevňovat,“ řekl ČTK.

Podobně jako nyní stál benzin i nafta naposledy loni před polovinou prosince. Zatímco letos před prázdninami ceny na čerpacích stanicích klesají, loni v tomto období benzin a nafta naopak zdražovaly. Jelikož však ceny rostly z velmi nízkých hodnot, byly oba druhy paliv tehdy pořád levnější než aktuálně.

Ceny paliv s odstupem kopírují vývoj u ropy, jejíž ceny ve středu sestoupily na minima za deset měsíců. Navzdory snižování těžby v rámci dohody Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a dalších producentů zůstávají zásoby i na globálním trhu ropy a ropných produktů nad dlouhodobými průměry.

„Kartel OPEC sice schválil prodloužení těžebního limitu, ale stále sledujeme rostoucí produkci v jiných státech, které nejsou připojené k této dohodě, a to především ve Spojených státech amerických,“ uvedl Tomčiak.

Nejdražší je Praha, nejlevněji je na východě Čech

Pod 30 korun Natural 95 průměrně stojí v osmi ze 14 krajů. Nejdražší zůstává v Praze, kde je jako v jediném kraji cena nad 31 korunami za litr. Nejméně motoristé za benzin nadále platí na východě Čech - v Pardubickém kraji v průměru 29,46 koruny za litr a v Královéhradeckém 29,56 koruny za litr.

Video Zprávy ve 12
video

Ceny u tuzemských čerpacích stanic jsou nejnižší za poslední půlrok

Za naftu si nejvíc účtují také čerpací stanice v hlavním městě, zdejší průměrná cena 30,30 koruny za litr jako v jediném kraji převyšuje 30 korun. V osmi krajích je cena pod 29 korunami, vůbec nejníže je v Pardubickém kraji s průměrem 28,20 koruny za litr a sousedním Královéhradeckém, kde řidiči za diesel platí průměrně 28,24 koruny za litr.