Sílící koruna i zájem turistů zvednou o letošní sezoně ceny hotelů

Pražské hotely letos zdraží v průměru o čtyři procenta na 2250 korun za noc. Česká metropole se tak zařadí mezi šest evropských měst s nejrychlejším růstem výnosů na pokoj, přesto bude po Budapešti stále nejlevnějším ze sledovaných 19 evropských velkoměst. Vyplývá to ze studie PwC Trendy evropského hotelnictví 2017 a 2018. Na růst cen má vliv sílící koruna i stále velký zájem turistů o Česko.

Video Studio ČT24
video

Zdražování v hotelech. Koruna posiluje a turistů neubývá

Průměrná cena za jeden hotelový pokoj v Praze dosáhla loni podle studie PwC 2169 korun. Průměrná obsazenost pražských hotelů pak činila 76,9 procenta a letos by podle studie měla stoupnout na 78,2 procenta. Další růst se čeká i v roce 2018.

„Pražský hotelový trh těží z příznivého výhledu české i evropské ekonomiky. Navíc je Praha v rámci evropských metropolí vnímána mezi ty bezpečnější, což jí přidává body jak u turistů, tak i obchodních cestujících,“ uvedl odborník PwC ČR na hotelnictví Jan Musil.

Oblíbenost Česka mezi turisty související i s bezpečností potvrzuje také předseda Fóra cestovního ruchu Viliam Sivek. Podle něj se ale zákonitě musí na cenách odrazit i to, že posílila koruna.

Návrat ruských turistů, růst poptávky z Asie

Navzdory absenci významných sportovních či kulturních událostí rostla loni výnosnost pražských hotelů. Postarali se o ni zejména domácí návštěvníci, ale i zahraniční turisti, kteří dostatečně vykompenzovali pokles zájmu ze strany tradiční ruské klientely.

U ní ale dochází k obratu. V prvním čtvrtletí je podle agentury CzechTourism nárůst o víc než 45 procent. Nejpočetnější skupinou turistů ale stále zůstávají Němci.

Musil očekává růst hotelového trhu po celý letošní rok. „Rostoucí poptávku asijských cestovatelů by měly podpořit i nové přímé letecké linky z Pekingu, Šanghaje a Chengdu,“ dodal.