Kus předaleké galaxie na prodej. Světelný meč z prvních Star Wars jde do dražby

Koncem června se v Los Angeles bude dražit kus filmové historie. V aukci se totiž objeví světelný meč Luka Skywalkera, který používal v úplně první epizodě Star Wars v roce 1977. Od té doby se z filmu stala série a z ní velký fenomén, který žije dodnes. Raritní předmět z předaleké galaxie by se mohl prodat i za čtvrt milionu dolarů.

Fanoušci filmové ságy Star Wars znají tu scénu dobře. Poté, co rytíř Jedi Obi-Wan Kenobi zachrání Luka Skywalkera, seznámí ho s minulostí jeho otce Anakina Skywalkera, předá mu světelný meč, který otci patřil, a tím odstartuje mladíkovu osudovou cestu. Na plátně se zároveň poprvé ukazuje jedna z klíčových rekvizit tohoto filmového fenoménu, který tak trvá od roku 1977.

Film si vydobyl slávu a finanční úspěch mu přinesl i prodej doprovodných materiálů a hraček. Nadšenci vyhledávali repliky světelných mečů, ale teď se jim naskytla příležitost získat i originál. Původní světlený meč z prvního filmu jde totiž do dražby.

Meč měl ve vlastnictví producent původních filmů

Objeví se v rámci hollywoodské aukce, která je naplánována mezi 26. a 28. červnem v Los Angeles. Rekvizita pochází přímo z archivu Garyho Kurtze, který produkoval jak Novou naději, tak pokračování nazvané Impérium vrací úder. Spolu s mečem získá nový majitel potvrzení o autenticitě podepsané přímo Kurtzem.

Společnost Profiles in History, která dražbu zaštiťuje, očekává, že se cena za meč dostane na 150 až 250 tisíc dolarů (zhruba 3,5 až 5,8 milionu korun). Odpovídá to cenové hladině, za kolik se posledně prodal světelný meč Luka Skywalkera použitý ve filmu.

Vedle toho se ale má dražit i maska Darth Vadera z prvního filmu, model robota R2-D2, který byl složen z originálních dílů využitých při natáčení, nebo původní výtvarné skici pro plakát od Toma Junga. V rámci plánované aukce se ale zřejmě budou dražit i předměty z dalších filmů nebo známých sérií - například Indiana Jones a Vetřelci.