Pohonné hmoty v Česku dále zlevňují, již šestý týden za sebou

Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdnu opět zlevnily. Průměrná cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 klesla o devět haléřů na 30,50 koruny za litr. Za naftu řidiči nyní zaplatí průměrných 29,48 korun za litr, což je o 13 haléřů méně než minulou středu. Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny sleduje. Ceny pohonných hmot tak klesají už šest týdnů.

„V nejbližším týdnu předpokládáme pokles cen pohonných hmot o deset až 20 haléřů,“ uvedl analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak. Hlavním důvodem je podle něj pokles cen ropy. Severomořská ropa Brent za poslední dva týdny zlevnila zhruba o desetinu a je na nejnižší úrovni od začátku května.

„Výhled na léto jej pro motoristy příznivý. Ceny pohonných hmot jsou momentálně nejnižší od prosince a měly by zůstat relativně nízko. Výraznější zdražování ropy se nedá očekávat, na druhé straně ani neočekáváme hlubší propad cen,“ doplnil Tomčiak. Příznivé je podle něj také posilování koruny vůči dolaru, protože ceny pohonných hmot na komoditní burze v Rotterdamu jsou v americké měně. Koruna vůči dolaru za poslední dva týdny zpevnila o 1,5 procenta.

Nejdražší jsou pohonné hmoty stále v Praze, kde motoristé natankují natural za průměrných 31,53 Kč/l. V žádném jiném regionu Česka jeho průměrná cena není vyšší než 31 korun. Podobné je to u dieselu, který v metropoli stojí v průměru 30,66 Kč/l. V ostatních krajích je jeho cena pod 30 korunami.

Nejlevnější pohonné hmoty pak zůstávají v Pardubickém kraji. Tamní čerpací stanice benzin prodávají v průměru za 30,04 koruny za litr, nafta u nich přijde na 28,82 koruny.

Tankování
Zdroj: ISIFA/Getty Images
Autor: Jason Merritt

V Česku jsou pohonné hmoty relativně levné

Ve srovnání s okolními zeměmi jsou pohonné hmoty v Česku stále relativně levné. Podle údajů Evropské komise je litr benzinu v Německu za 37,20 Kč, na Slovensku za 34,30 Kč a v Rakousku za 31,70 Kč. Levnější je Polsko s průměrnou cenou 29,30 Kč.

Nejdražší benzin je z porovnávaných evropských zemí v Itálii (41,30 Kč) a Řecku (40,70 Kč). Naopak nejlevnější je v Bulharsku (28,20 Kč). „Důvodem rozdílů jsou zejména spotřební daně, které jsou v západní a jižní Evropě vysoké. Naopak v Polsku, pobaltských zemích a v Bulharsku jsou spotřební daně nejnižší,“ dodal Tomčiak.

Analytik společnosti Cyrrus Tomáš Menčík se domnívá, že se v nejbližších týdnech ceny na pumpách příliš nepohnou od aktuálních úrovní. Uvedl, že nejdůležitějším faktorem pro jejich výši je cena ropy, která tvoří asi 30 procent ceny pohonných hmot. Upozornil však, že ani u středečního výrazného propadu cen ropy nelze očekávat, že se to hned projeví na cenách u českých čerpacích stanic - odstup bývá tak dva až tři týdny, přičemž záleží i na vývoji v dalších dnech.