Nejsevernější švédské město Kiruna se stěhuje. Jinak by se propadlo pod zem

Tady je pánem těžební firma LKAB. Dvě stě kilometrů za polárním kruhem se její stroje stále blíže sunou k městu Kiruna, které je nejseverněji položeným ve Švédsku. Těžba byla u jeho zrodu v roce 1900 a nyní stojí i za jeho právě započatým postupným přesunem o tři kilometry dál. 

Stěhování čeká i kostel. Bude rozebrán a znovu postaven v novém centru města
Zdroj: Reuters

Pod městem s 18 tisíci obyvateli se totiž nachází vysoce kvalitní železná ruda a státní společnost hodlá tento největší důl svého druhu v Evropě dál intenzivně využívat.Pokud by se město nepřesunulo, hrozil by mu propad do podzemí. Už teď se jeho hosté - místní ne - budí slyšitelnými explozemi z důlní činnosti.

LKAB připravovala celou operaci, jež nyní započala, zhruba jednu dekádu. Náklady mají podle některých zdrojů činit přes jednu miliardu dolarů (zhruba 23,5 miliardy korun), podle jiných i dvojnásobek. Délka akce se nyní odhaduje na 20 až 30 let.  

Společnost nabídla podle serveru Kitco obyvatelům buď výkup nemovitostí za 125 procent jejich tržní hodnoty, nebo nemovitost stejné velikosti v novém městě. 

V něm se připravuje na tři tisíce obydlí. Počítá se i s velkoryse pojatým moderním centrem, novou radnicí, hotelem, rezidenční oblastí, obchodní zónou či třeba nákupní čtvrtí. 

/*json*/{"map":{"lat":67.85372184387182,"lng":20.256430000000023,"zoom":5,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":67.86157253017227,"lng":20.227203369140625,"type":"8","description":"Kiruna"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Největší výzvou celé akce je prý přesun některých historických budov. Část jich tak bude zachráněna. Například dřevěný kostel, který v roce 2001 vyhrál hlasování o nejkrásnější stavbu Švédska. Má být postupně rozebrán a znovu postaven v novém centru města. Přesunuta bude například i věž s hodinami či muzeum. Zbytek budov však čeká demolice.

Před několika dny se dal do pohybu - na tahači - nejstarší dům města. 

Viditelný počátek akce však odstartoval již v dubnu před dvěma lety. Demoliční čety tehdy začaly s bouráním novějších bytových domů. 

„Nyní se bourají ty novější domy, které podle mě nejsou nijak zvláštní. Ale až se začne se strháváním opravdu starých staveb, tak lidé budou zcela určitě smutní,“ citoval tehdy portál The Local obyvatelku města Gun-Britt Zellerovou.

„Je to jako na pohřbu, je strašné to sledovat,“ řekl Carl-Johan Mäki, který se díval, jak padá k zemi bytový dům, v němž i s rodinou žil 37 let.

Model Kiruny ukazuje expanzi dolu k okrajům města (na snímku z roku 2015)
Zdroj: Reuters