Facebook dostal od Evropské komise pokutu v souvislosti s převzetím WhatsApp

Americká internetová společnost Facebook dostala od Evropské komise (EK) pokutu 110 milionů eur (skoro tři miliardy korun). Podle EK poskytla nesprávné a zavádějící informace k jejímu vyšetřování převzetí aplikace WhatsApp, která slouží k bezplatnému posílání zpráv přes chytré telefony. 

Video Zprávy ve 12
video

Facebook dostal pokutu

Rozhodnutí nemá vliv na schválení transakce z roku 2014, uvedla Komise. Výše pokuty je podle názoru unijní exekutivy proporční, ale také má dostatečný „odrazující“ účinek. „Komise musí být schopna přijímat rozhodnutí o dopadech spojování firem na hospodářskou soutěž na základě úplné znalosti přesných faktů,“ zdůraznila komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová.

Facebook za převzetí aplikace WhatsApp zaplatil zhruba 22 miliard dolarů (573 miliard korun). Společnost tehdy uvedla, že není schopna automaticky propojovat účty uživatelů Facebooku a WhatsAppu. Loni v srpnu ale WhatsApp aktualizoval své podmínky a uživatelům oznámil, že bude s mateřskou společností Facebook sdílet více jejich informací, včetně telefonních čísel.

Komise zjistila, že v rozporu s prohlášeními firmy z roku 2014 existovala už v té době technická možnost automatického propojování uživatelských účtů Facebooku i WhatsAppu a zaměstnanci Facebooku si toho byli vědomi.

Věc komise začala prověřovat v prosinci, pokutu mohla udělit až do výše jednoho procenta ročních tržeb. V tiskové zprávě unijní exekutiva uvedla, že Facebook porušení pravidel uznal a spolupracoval.