Akcie prožily těžký den. Srážel je politický chaos v USA

Akciové trhy v západní Evropě ve středu výrazně oslabily kvůli obavám z politického chaosu ve Spojených státech. Západoevropský akciový index STOXX 600 se snížil o 1,2 procenta a uzavřel na 391,14 bodu. Zaznamenal tak nejprudší jednodenní pokles od konce loňského září, napsala agentura Reuters. Ještě více však ztratily akciové indexy v USA. 

Německá burza
Zdroj: ČTK/AP Autor: Michael Probst

Index německých akcií DAX se snížil o 1,35 procenta a uzavřel na 12 631,61 bodu. Zaznamenal tak nejprudší pokles v letošním roce. Během úterý se přitom vyšplhal až na rekordní maximum 12 841,66 bodu. Italský index FTSE MIB ztratil 2,31 procenta, francouzský index CAC 40 pak 1,63 procenta a britský FTSE 100 jen 0,25 procenta. 

Pražská burza neudržela ve středu růst z předchozích čtyř dní. Index PX oslabil o 0,63 procenta na 1020,64 bodu. Dolů ho táhly zejména akcie energetické společnosti ČEZ a pojišťovny VIG. Burzovní seanci uzavřelo v červených číslech sedm ze 13 hlavních emisí. Nejhlubší propad, a to o 6,38 procenta, postihl akcie mediální skupiny CME.

List The New York Times v úterý informoval, že Trump chtěl po odvolaném šéfovi Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamesi Comeym, aby zastavil vyšetřování bývalého bezpečnostního poradce Bílého domu Michaela Flynna, který odstoupil kvůli nejasným vazbám na Rusko. Tato zpráva podpořila spekulace, že Trump by mohl čelit procesu impeachmentu, tedy ústavní žalobě, jež by mohla vést k jeho odvolání.

Nejistota v USA

Investoři nyní ztrácejí důvěru v Trumpovu schopnost prosadit slibované investice do infrastruktury a snižování daní. Právě naděje na opatření na podporu ekonomiky přitom po Trumpově zvolení vedly k výraznému růstu na akciových trzích.

Dolů tak zamířily ve středu rovněž americké akcie. Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, uzavřel se ztrátou 372 bodů, tedy klesl o 1,78 procenta. Další index S&P 500 ztratil 1,82 procenta a technologický index Nasdaq dokonce 2,57 procenta.