Investoři čínského bankovního obra ICBC se zajímají o Vítkovice

Investiční fond čínské banky ICBC by mohl vstoupit jako strategický partner do koncernu Vítkovice; aktuálně zkoumá kondici firmy. V Pekingu o tom informoval ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD).

Havlíček se v sídle čínské banky účastnil česko-čínského fóra o finanční a obchodní spolupráci a při té příležitosti se sešel i s prezidentem ICBC I Chuej-manem. „Byl jsem velmi potěšen tím, že banka ICBC podporuje průmyslové firmy v rámci modernizace týkající se přechodu na čtvrtou průmyslovou revoluci,“ řekl Havlíček.

S odkazem na to, že ICBC obdržela certifikát, který jí umožní zřídit pobočku v České republice, ministr dodal, že tu je „obrovský prostor pro to, aby se mohla na financování těchto aktivit pro český průmysl podílet“. Její investiční fond pro střední a východní Evropu podle ministra nyní už zvažuje možný vstup do Vítkovic.

„Probíhají zde poměrně významná jednání ohledně koncernu Vítkovice, kde by investiční fond ICBC mohl být strategickým partnerem pro tuto významnou českou společnost,“ řekl Havlíček s tím, že na pořadu dne jsou debaty o vnitřních poměrech v koncernu. „ICBC zkoumá, jak na tom koncern Vítkovice je a dá se předpokládat, že by mohli vstoupit do Vítkovic jako strategický partner.“

Číňané v plzeňské škodovce? Jasno bude v červenci

Během současné cesty prezidenta Miloše Zemana po Číně se podle Havlíčka zmíní i možný nákup plzeňské strojírenské skupiny Škoda Transportation čínskou společností Railway Rolling Stock Corporation (CRRC). Ministr očekává, že spolupráce obou firem bude prezentována v polovině července na česko-čínském obchodním fóru na Pražském hradě.

Zeman v pátek při jednání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem řekl, že mu přivezl seznam 38 projektů. Podle Havlíčka je 22 projektů v různých stadiích rozpracovanosti: „Většina se již realizuje a budou v brzké době dokončeny.“ Ve druhé skupině je 16 projektů, které by měly být chystány tak, aby byly připraveny k podpisu právě na pražském obchodním fóru v červenci.