Siemens chystá propouštění v IT divizi, naopak jinde v Německu bude nabírat

Německý průmyslový konglomerát Siemens zruší v Německu během několika let 1700 pracovních příležitostí a jinam převede dalších 1000 míst. Společnost sdělila, že tyto kroky podniká v rámci úsilí o zvýšení efektivnosti a modernizace a týkají se zejména divize informačních technologií. Firma ale ve stejné době přijme v Německu kolem 9000 nových zaměstnanců.

Změny v divizi IT mají podle firmy vést ke vzniku a rozvoji nových oblastí aktivit, jako je kybernetická bezpečnost a rozvíjení platforem pro analýzu dat.

Část pracovních míst bude zrušena v divizi mobility, kde se podle Siemense některé činnosti „potýkají se sílící konkurencí a rostoucími náklady“. Firma uvedla, že bude chtít rekvalifikovat co nejvíce zaměstnanců, jejichž místa budou zrušena.

Zisk Siemense ve druhém fiskálním čtvrtletí do konce března zůstal proti loňsku beze změny na 1,5 miliardy eur (40 miliard korun). Největší průmyslový konglomerát v Evropě je tradičně známý hlavně budováním energetických systémů, v posledním desetiletí se však stal lídrem v oblasti digitalizace průmyslových podniků.

Společnost Siemens nedávno vybudovala v závodě ve Frenštátě pod Radhoštěm na Novojičínsku novou linku na výrobu digitalizovaných motorů Simotics SD za 130 milionů korun. Jde o první digitální motory u firmy Siemens. S rozšiřováním výroby souvisí i nábor nových zaměstnanců: firma jich chce do dubna 2018 ve Frenštátě přijmout až 200.

Siemens nyní ve Frenštátě vyrobí zhruba 60 tisíc motorů ročně. Výrobu chce navýšit asi o pětinu na 70 tisíc až 72 tisíc kusů. Motory jsou určeny pro těžký provoz například v petrochemickém nebo zpracovatelském průmyslu a nabízejí řešení pro digitalizaci technologie pohonů.