SkyToll jde kvůli mýtnému k soudu. U antimonopolního úřadu předtím neuspěl

Tendrem na další provoz mýtného v Česku se bude zabývat Krajský soud v Brně. Slovenská společnost SkyToll podala žalobu proti březnovému rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). SkyToll v minulosti neúspěšně žádal ÚOHS, aby další provoz systému na základě smlouvy s konkurenčním Kapschem zastavil.

Firma Skytoll si stěžovala, že Kapsch získal zakázku bez řádného tendru. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže už ale v první instanci argumentoval tím, že na výběru mýta je veřejný zájem a vyhovění SkyTollu, a tudíž zastavení výběru elektronického mýta prostřednictvím společnosti Kapsch, by Česko poškodilo.

O co firma nyní žádá soud, není jasné, mluvčí krajského soudu Simona Pešková to odmítla komentovat. „Prozatím nemohou poskytnout bližší informace, dokud nebude žaloba zaslána všem účastníkům,“ uvedla mluvčí soudu.

Ministerstvo dopravy bylo potrestáno milionovou pokutou

SkyToll dlouhodobě usiluje o zakázku na výběr mýta v České republice. Podání této firmy nebylo jedinou stížností na postup ministerstva. Antimonopolní úřad už dříve řešil podobnou stížnost, kterou podalo hnutí Starostové a nezávislí. Uzavření smlouvy za více než pět miliard korun bez výběrového řízení úřad v rozhodnutí označil za nezákonné a ministerstvo dopravy potrestal milionovou pokutou.

Předseda představenstva SkyTollu Matej Okáli už dříve označil pokutu pro ministerstvo za nedostatečnou, a obrátil se proto na Evropskou komisi. Pokud by firma nevyužila všechny dostupné prostředky, je přesvědčen, že ministerstvu dopravy by nic nebránilo v tom, aby ani po dalších třech letech nevypsal na správu mýta veřejnou soutěž.

Prostřednictvím mikrovlnných mýtných bran se mýtné v Česku vybírá od roku 2007 na více než 1400 kilometrech dálnic a vybraných částech silnic první třídy. Od roku 2019 ministerstvo dopravy počítá s rozšířením zpoplatnění sítě silnic první třídy o 900 kilometrů z nynějších zhruba 230 kilometrů. Za deset let se na mýtném v Česku vybralo 77,5 miliardy korun, za loňský rok 9,89 miliardy korun.