EET se vztahuje i na nevidomé. Finanční správa řeší, co s tím

Od začátku loňského prosince poslali podnikatelé finanční správě už miliardu účtenek. Celkem začalo své tržby evidovat téměř 145 tisíc živnostníků a firem. Finanční správa aktuálně řeší, jak systém upravit s ohledem na zrakově handicapované. Zatím dostanou dočasnou výjimku, kvůli které finanční správa upraví daňový portál. Pokud se však na trhu objeví systémy vhodné pro zrakově postižené, přijdou o ni.

Video Události
video

Elektronická evidence tržeb a nevidomí

Podnikatel Tomáš Franěk úplně ztratil zrak. Podnikat mu to ale nezabránilo. Založil firmu, která vyrábí pomůcky pro nevidomé. A tak jako všichni v maloobchodu musí i on od března evidovat tržby.

Musel si k tomu ale vyvinout vlastní program. Na trhu totiž žádný nebyl. „Je nastaven tak, že to všechno dělá automaticky za nás,“ vysvětlil. Účtenku vyplní během chvíle. Orientuje se díky hlasovému výstupu, který mají nevidomí v počítačích běžně.

Na internetu si může program pana Fraňka stáhnout zdarma kdokoliv. I do mobilu, který se buďto připojí k tiskárně, nebo se z něj účtenka odešle zákazníkovi e-mailem. „Pokud lidé, kteří to budou technicky zkoumat, zjistí, že je to opravdu stoprocentně přístupné, není důvod, aby nám to nestačilo,“ řekl viceprezident Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých Rudolf Volejník.

Jenže ne podle všech takové řešení stačí. „Když nevidíte, velmi těžko se na dotykovém displeji orientujete,“ poukázal na meze programu předseda Národní rady osob se zdravotním postižením ČR Václav Krása.

Výjimku nedostanou všichni nevidomí

Živnostníků, kterých se EET od příštího roku týká, jsou mezi nevidomými zhruba 2 tisíce. „Finanční správa se velmi aktivně snaží zajistit podmínky tak, aby byli na portále finanční správy schopni si požádat o autentizační údaje,“ sdělila náměstkyně ministra financí pro daně a cla Alena Schillerová.

Dočasná výjimka pro nevidomé se bude týkat jenom osob samostatně výdělečně činných. Znamená to, že když nevidomý pracuje ve firmě, musí mu s EET pomáhat kolegové bez zrakového postižení. Další možností je, že se naučí pracovat s podobným programem, jaký vyvinul Tomáš Franěk.