Rozhodnutí o prodeji elektrárny Počerady se odkládá

Dozorčí rada energetické společnosti ČEZ se rozhodla odložit rozhodnutí o prodeji hnědouhelné elektrárny Počerady společnosti Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal finančníka Pavla Tykače. ČTK o tom informoval předseda rady Václav Pačes. Vršanská uhelná tento postup považuje za politické rozhodnutí, jejich nabídka za dohodnutých podmínek platí jen do konce dubna.

Video Události
video

Události ČT: ČEZ odkládá rozhodnutí o prodeji elektrárny Počerady

„S ohledem na komplexní povahu transakce je nutné, aby dozorčí rada posoudila transakci co nejpodrobněji, než definitivně sdělí svůj postoj, a tak projednávání tohoto bodu přerušila. Tímto krokem nepředjímá, jak o dané záležitosti rozhodne,“ sdělil ČTK Pačes.

Václav Pačes

Václav Pačes

předseda dozorčí rady ČEZ

„Je zapotřebí daleko důkladněji prověřit všechny možnosti, které se týkají buď prodeje, nebo naopak neprodeje této hnědouhelné elektrárny.“

Václav Pačes

předseda dozorčí rady ČEZ

Dozorčí rada se podle něj transakci velmi pozorně věnuje poslední měsíce, má k dispozici tři nezávislé posudky, ale s ohledem na šíři problému má ještě otázky, které potřebuje detailněji objasnit. „O tomto postoji bude dozorčí rada informovat Vršanskou uhelnou a bude záležet na jejich postoji ohledně pokračování zájmu,“ dodal.

V dubnu se Počerady zabývalo i představenctvo ČEZu, které dalo doporučení prodat elektrárnu. „Management participoval na vyjednávání, vedl ho, studoval hospodaření Počerad v mnohem větším detailu průběžně, takže informací má přirozeně víc. Dozorčí rada získává informace až v druhém sledu, takže chápu, že potřebuje více informací,“ reagoval v pořadu 90' ČT24 člen představenstva Pavel Cyrani.

Video 90’ ČT24 - Kam míří ČEZ?
video

90' ČT24 o ČEZu. Hostem člen představenstva ČEZ Pavel Cyrani

Časově omezená nabídka

Vršanská uhelná ČTK sdělila, že před více než půl rokem nabídla za Počerady deset miliard korun a chtěla tím také získat čas na ekologizaci a modernizaci elektrárny. Rozhodnutí dozorčí rady ale podle firmy znamená, že tento čas nedostane. Její nabídka platí už jen tři dny.

„Na parametrech a smlouvách pracovaly vyjednávací týmy od listopadu. Dozorčí rada ČEZ byla s návrhem dopředu seznámena. Zadala u renomované auditorské společnosti odborné posouzení nabídky. Tento i další audity obchod označily jako výhodný. Proto celé představenstvo ČEZ doporučilo obchod schválit,“ uvedla mluvčí Gabriela Sáričková Benešová.

Odmítnutí prodeje v rozporu s odborným ekonomickým doporučením označila za politické rozhodnutí. „Smluvní dodávky našeho uhlí pro elektrárnu Počerady na následujících 50 let nejsou nijak dotčeny,“ dodala Sáričková.

V roce 2013 uzavřela Vršanská uhelná s ČEZ dlouhodobou smlouvu o dodávkách uhlí do elektrárny Počerady na 50 let. Opci na prodej elektrárny Czech Coalu mohl ČEZ na základě smlouvy využít už v roce 2015. Tehdy ji nevyužil a elektrárna zůstala jeho majetkem.

Majoritním akcionářem ČEZ je stát, který drží 70 procent akcií firmy přes ministerstvo financí. Prodej elektrárny kromě ekologů a některých známých osobností kritizoval v minulých dnech také ministr financí Andrej Babiš (ANO). „Nerozumíme, proč ČEZ v roce 2013 uzavřel smlouvu na uhlí s panem Tykačem do roku 2060 a tehdy tvrdili, že chtějí stavět novou elektrárnu, a teď tvrdí, že elektrárnu nechtějí stavět a ještě Počerady chtějí prodat,“ řekl Babiš.

Pavel Cyrani

Pavel Cyrani

člen představenstva ČEZ

„Stavět dnes novou uhelnou elektrárnu v Evropě nedává smysl.“

Pavel Cyrani

člen představenstva ČEZ

Opatrnější byl ale premiér, vysvětlit chce hlavně to, proč je podle ministerstva financí prodej nevýhodný. Naopak podle opozice by se do prodeje politici zapojovat vůbec neměli. „Tohle by mělo být velmi odpovědné manažerské rozhodnutí, nemělo by to být politické rozhodnutí, ani by to nemělo být politizováno,“ míní předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Ekologové rozhodnutí dozorčí rady přivítali. „V zásadě si myslíme, že je tím problém vyřešen, protože Pavel Tykač ve středu jasně a veřejně řekl, že pokud ČEZ na jeho návrh do konce dubna nepřistoupí, tak na něj rezignuje,“ řekl vedoucí energetické kampaně Greenpeace v České republice Jan Rovenský.

Elektrárna Počarady leží na Lounsku mezi městy Louny a Most. Svým instalovaným výkonem patří k největším uhelným elektrárnám v zemi. ČEZ s ní ale dlouhodobě nepočítá. Ve Vršanech se pak hnědé uhlí těží od konce minulého století. Jen loni to bylo 6,3 milionu tun. Od Vršan je elektrárna vzdálená asi deset kilometrů.