Vládou prošel konvergenční program, veřejné finance mají zůstat v přebytku

Vládou prošla rozpočtová strategie i konvergenční program, ze kterých vyplývá, že by do roku 2020 měly veřejné finance zůstat v přebytku. Ten se ve srovnání s minulým rokem bude do roku 2018 snižovat, v dalších dvou letech se však zase zvýší, v roce 2020 by měl přebytek činit půl procenta HDP.

Premiér Bohuslav Sobotka a ministr financí Andrej Babiš

Zdroj: ČTK Autor: Jaroslav Ožana

Ze schválené rozpočtové strategie pak vyplývá, že výdaje rozpočtu a státních fondů by měly být příští rok maximálně 1,394 bilionu korun. V roce 2019 se podle rozpočtové strategie maximální výdaje zvýší na 1,426 bilionu a o rok později na 1,455 bilionu. Přebytek veřejných financí bude naopak klesat z loňských 0,58 procenta HDP na 0,3 procenta v příštím roce, pak se zvýší na půl procenta.

Dokument Rozpočtová strategie sektoru veřejných institucí je připraven podle zákona o pravidlech rozpočtové odpovědnosti, jenž byl schválen letos. Nový zákon vychází z požadavků EU, podle kterých se stanovení výdajových rámců řídí novým pravidlem založeným mimo jiné na obezřetném nastavení vládní rozpočtové politiky. Podle starých pravidel loni sněmovna schválila výdajové rámce pro rok 2018 1,274 bilionu korun a v roce 2019 1,299 bilionu korun.

Navržené částky podle materiálu mohou být během přípravy státního rozpočtu, rozpočtů státních fondů a jejich střednědobých výhledů změněny pouze v případě odlišné makroekonomické prognózy nebo prognózy celkových příjmů. Dokument v následujících letech počítá s růstem ekonomiky kolem 2,4 procenta ročně. Rozpočtová strategie je schvalována vládou a představuje závazný dokument pro přípravu návrhu státního rozpočtu, rozpočtů státních fondů a jejich střednědobých výhledů.

Způsob určení výdajových rámců se nově odvíjí od pravidel stanovených zákonem o rozpočtové odpovědnosti. Konstrukce pravidel bude podle materiálu zajišťovat, že hospodaření vládních institucí nepřekročí střednědobý rozpočtový cíl, kterým je pro Českou republiku strukturální deficit ve výši jednoho procenta HDP. To je deficit veřejných financí očištěný o vliv hospodářského cyklu.