Maloobchodní tržby v Británii se propadly nejvíce za sedm let

Maloobchodní tržby v Británii se v prvním čtvrtletí propadly o 1,4 procenta, což je nejvíce za sedm let. Na vině je růst cen napříč sektory po hlasování o vystoupení Británie z Evropské unie (EU). Oznámil to britský statistický úřad. Libra na zprávu reagovala poklesem. Ještě v posledním loňském čtvrtletí tržby rostly tempem 0,8 procenta.

Nynější mezičtvrtletní propad je nejvýraznější od roku 2010. Výdaje domácností byly přitom dosud hlavním motorem britské ekonomiky. Tu nyní podle části ekonomů čeká prudké zpomalení tempa růstu. Takový vývoj není dobrou zprávou pro britskou premiérku Theresu Mayovou. Mayová vyhlásila na červen předčasné volby, aby posílila svůj mandát pro vyjednávání o vystoupení Británie z EU.

„Rodiny čelí největšímu nárůstu životních nákladů za poslední tři roky a rychle si utahují opasky,“ řekl agentuře Reuters Richard Lim, šéf poradenské firmy Retail Economics consultancy. Dodal, že má obavy o budoucnost maloobchodu, který ohrožuje výbušná směs rostoucích nákladů spolu s nižší poptávkou a zvýšenou politickou a ekonomickou nejistotou.

Maloobchodní výsledky za samotný březen pak byly horší, než předpokládaly analýzy agentury Reuters. Tržby se snížily o 1,8 procenta, když ještě v únoru rostly tempem 1,7 procenta. Podle statistického úřadu se totiž ceny v březnu meziročně zvýšily o 3,3 procenta, což je největší nárůst za posledních pět let.

Meziročně růst tržeb v březnu zpomalil na 1,7 procenta z 3,7 procenta v únoru. Podle odhadů měly přitom tržby růst tempem 3,4 procenta.