Koruna slábne i bez zásahů centrálních bankéřů. Ve čtvrtek stálo euro tolik co během intervencí

Dva týdny poté, co Česká národní banka ukončila režim intervencí, který uměle oslaboval českou měnu nad 27 korunami za euro, se kurz sám nad hranici na krátko vrátil. Nejslabší úrovní dne byl kurz 27,056 korun za euro. Ale i téměř celý den se držel nad 26,90 korunami za euro. Vyplývá to z informací serveru Patria Online.

Koruna čtvrtečním dalším oslabením tak přišla téměř o veškeré zisky, které jí přinesl konec intervencí před dvěma týdny. Po jejich skončení byla česká měna zatím nejsilnější v pondělí 10. dubna, kdy po zveřejnění dat o inflaci zpevnila až k 26,50 Kč/EUR.

Podle hlavního ekonoma Komerční banky Jana Vejmělka za nynějším oslabováním koruny stojí několik faktorů. „V prvé řadě sílí euro na globálním trhu. Vůči dolaru je společná evropská měna nejsilnější od konce března. Dále koruna doplácí na nejistotu před víkendovými francouzskými prezidentskými volbami,“ uvedl Vejmělek.

Podle něj česká měna negativně reaguje ale i na dnes zveřejněné údaje o březnových cenách průmyslových výrobců, které byly nižší, než se očekávalo. Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že v březnu meziročně zpomalily růst na 3,0 procenta z únorových 3,1 procenta.

Před zahájením intervencí v listopadu 2013 se koruna obchodovala pod 26 korunami za euro. Od zahájení intervencí do konce února ČNB utratila na devizovém trhu 1,5 bilionu korun, celkové odhady hovoří o dvou bilionech korun.