Vládní podpora infrastruktury a rozmach realitního trhu zrychlily čínskou ekonomiku

Tempo růstu čínské ekonomiky v prvním čtvrtletí zrychlilo v meziročním srovnání na 6,9 procenta z 6,8 v předchozích třech měsících, informoval v pondělí čínský statistický úřad. Ekonomiku podpořily vyšší výdaje vlády do infrastruktury a rozmach realitního odvětví podpořený velkými půjčkami od bank. Růst překonal očekávání expertů.

Za celý loňský rok druhá největší ekonomika světa vzrostla o 6,7 procenta, což byl nejpomalejší růst za 26 let. Na letošek předpovídá čínská vláda další celkové zpomalení, a to na 6,5 procenta uvedla agentura AFP.

Přitom nynější čtvrtletní zrychlení je již druhé v řadě. Ve čtvrtém čtvrtletí bylo také zaznamenáno o jednu setinu procentního bodu. 

Průmyslová výroba v březnu stoupla meziročně o 7,6 procenta. Investice do nemovitého majetku stouply meziročně o 9,1 procenta, do fixního kapitálu o 9,2 procenta a maloobchodní tržby vzrostly o 10 procent.

Čínská ekonomika stabilně zpomaluje, protože vláda se snaží podpořit domácí spotřebu a omezit závislost na obchodu a investicích.