Chorvatsko se loni znovu stalo u českých turistů destinací číslo jedna

Nejoblíbenější zahraniční destinací českých turistů se loni po roční odmlce stalo znovu Chorvatsko, kam vyjelo 828 tisíc Čechů. Počet českých návštěvníků nocujících delší dobu se tam meziročně zvýšil o 14 procent. Zájem o Slovensko se snížil o třetinu, vyjelo tam 555 tisíc českých turistů. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad.

Video Studio ČT24
video

Papež: Chorvatsko a Řecko mají nejvěrnější klientelu

Posledních zhruba 20 let vévodilo žebříčku Chorvatsko, loni však na Slovensko vyjelo meziročně o tři čtvrtiny návštěvníků víc, takže se dostalo na pomyslnou první příčku.

Stálicemi jsou pro Čechy Chorvatsko, Slovensko, Řecko a Španělsko. „Řecko a Chorvatsko mají neuvěřitelně věrnou klientelu, která se neustále vrací, a ani neuvažuje, že by jela na letní dovolenou někam jinam. V tom jsou Češi velice ojedinělým národem,“ řekl pro ČT místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež.

Uvedl, že preference turistů se většinou mění na základě bezpečnostních okolností, které bohužel ovlivňují turistiku stále častěji. O vyběru navštívené destinace rozhoduje vedle zvyku také počasí, cena a letecké spojení. Proto se letos předpokládá nárůst zájmu o Island, kam poprvé povede přímé spojení.

K loňskému propadu Slovenska řekl, že některé návštěvy statistiky nezachycují. Zmínil například ubytování v soukromí či krátkodobé návštěvy. Navíc, když je v Česku nepříznivé počasí, má to vliv na nejbližší destinace. 

U mimoevropských zemí jsou u turistů hitem v posledních dvou sezónách Dubaj, respektive Spojené arabské emiráty. Ty se dostaly do čela žebříčku (když se nepočítají Kanárské ostrovy, patřící Španělsku). 

Ceny kopírují loňskou sezonu, ani změna kurzu koruny k euru (po očekávaném ukončení kurzového závazku ČNB) by na tom neměla nic změnit, protože cestovní kanceláře si předplatily všechny kapacity už v lednu a únoru. Předpokládané posílení koruny by se pak projevilo až při nákupech turistů přímo na místě.