Kompenzace za EET pro nejmenší obchody. Babiš by mohl malým prodejnám vrátit 10 tisíc korun

Nejmenší obchody s jedním pokladním místem by mohly získat od státu kompenzaci nákladů za zavedení elektronické evidence tržeb (EET). Zástupci Asociace českého tradičního obchodu (AČTO) o tom ve čtvrtek jednali s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO).

Andrej Babiš
Zdroj: ČTK Autor: Michal Kamaryt

Nyní mohou podnikatelé jako kompenzaci zvýšených nákladů na EET uplatnit slevu na dani 5000 korun. Podle malých obchodníků je to málo. Ministrovi proto navrhli kompenzaci 10 000 Kč na pokladní místo.

„Náš požadavek podáme ministerstvu písemně, aby s tím mohli pracovat. Panu ministrovi se zdál náš návrh na těch 10 000 Kč poměrně rozumný. Myslím si, že jsme dospěli k nějakému pozitivnímu závěru,“ uvedl Hrdina. Jednání s ministrem financní budou ještě pokračovat.

Podle Babiše byly hlavním tématem debaty obecně problémy venkova, včetně situace malých venkovských prodejen.

„Jejich situace není lehká, nikoliv kvůli zavedení EET, ale kvůli vylidňování venkova a poklesu počtu zákazníků. Zánik takovýchto prodejen by však dopadl negativně nejen zejména na starší obyvatele, ale obecně by zmizelo i jedno z přirozených 'společenských center' vesnice, a to rozhodně nechci,“ uvedl ministr. Je podle něj otázkou zda je možné případné změny prosadit do konce volebního období.

„Je třeba také připomenout, že podnikatelům v oblasti pohostinství byla navíc poskytnuta pomoc prostřednictvím snížení DPH na stravovací služby. Jistou formu podpory by si tak zasloužily i malé prodejny, z velké části zajišťující obchodní obslužnost venkova,“ řekl minulý týden předseda AČTO Zdeněk Juračka. 

Na začátku března odstartovala druhá vlna EET, která se týkala maloobchodníků a velkoobchodníků. Do systému bylo před týdnem zapojeno zhruba 130 000 podnikatelů.

Třetí fáze EET začne za rok, 1. března 2018. Týkat se bude stánkového prodeje občerstvení bez zázemí pro hosty ve formě stolů a židlí, stejně jako prodeje na farmářských trzích nebo služeb účetních, advokátů a lékařů. Od června 2018 se do systému zapojí například kadeřnice, vybraní řemeslníci, opraváři domácích spotřebičů nebo astrologové.

AČTO uvádí, že reprezentuje téměř 7000 prodejen a 30 000 zaměstnanců s ročním obratem 50 miliard korun. Představuje tak zhruba 25 procent podílu na trhu s potravinami.