Registrační značky ochrání hologram

Registrační značky aut budou mít nově bezpečnostní hologram. Vyrábět je začíná firma SPM, která se doteď specializovala na cenné papíry a kolky. Po letech nahrazuje společnost vybranou bez soutěže. Podle ministerstva dopravy stát touto změnou ušetří za čtyři roky přes sto milionů korun.

Video Události
video

Registrační značky ochrání hologram

Každou minutu vznikne v nové výrobně firmy SPM jedenáct nových tabulek. Dělnice na ně lepí hologram v místech, kde bývala emisní známka. „Má bezpečnostní prvky a je tam i jeden super utajený,“ konstatuje výrobní ředitelka SPM Eva Kodešová Kinařová.

Kvůli nové výrobě firma přijala osm nových zaměstnanců, dohromady tu těchto nejběžnějších značek na osobní auta vyrobí 120 tisíc měsíčně. Celou zemi tak zásobí lidé pracující ve dvou místnostech. Tím dodavatel vysvětluje nižší cenu. Od devadesátých let značky dodávala státu firma Hicon. Nejprve si účtovala 115 korun za kus, pak slevila. Nová cena je i tak téměř poloviční.

Jenomže některé úřady měly na poslední chvíli nakoupit ještě původní dražší značky a zásobit se i na roky dopředu. „Stát vlastně platí za zásoby něčeho, co leží bez užitku v regálech obcí,“ říká Martin Leška ze Sdružení přátel značek. „Způsob, kterým se to provedlo, se mi vůbec nelíbí. Chci zjistit, jestli tady někdo třeba neudělal zbytečně škodu a vyvodím z toho důsledky,“ zdůrazňuje ministr dopravy Dan Ťok (ANO).

Novou firmu vybíralo již několik ministrů

Novou firmu se postupně snažilo vybrat několik ministrů dopravy - Zbyněk Stanjura začal soutěž připravovat, Antonín Prachař ji potom vypsal. Na začátku roku 2015 ji ale ministerstvo zrušilo. Loni ji úřad vypsal znovu.

Nový výrobce značek firma SPM se před změnou majitele jmenoval Neograph a figuroval v kauze údajně předražených jízdenek pražského dopravního podniku. Mezi obviněnými je i Ivo Rittig. Teď už společnost patří pod Delta Capital, pro kterou pracuje třeba bývalý premiér Petr Nečas.