Navzdory vysilujícím stávkám ohlásila Lufthansa rekordní zisk

Největší německá letecká společnost Lufthansa zaznamenala v loňském roce rekordní zisk 1,8 miliardy eur (48,7 miliardy korun) oproti předloňským 1,7 miliardy eur. Výrazně ji nepoškodily stávky pilotů ani obavy z teroristických útoků. Tržby se ale lehce snížily o 1,2 procenta na 31,7 miliardy eur, uvedla ve čtvrtek společnost.

Dobře se loni vyvíjela osobní letecká přeprava. Důležitá byla také úspora 652 milionů eur, které firma ušetřila na důchodech letců a letušek. Ve středu podnik uzavřel podobnou dohodu s piloty, ta by měla letos přinést do jeho rozpočtu další stovky milionů, uvedl finanční ředitel Ulrik Svensson.

V tomto roce Lufthansa očekává mírně nižší zisk kvůli tlakům na ceny letenek a rostoucím cenám pohonných hmot. Dále bude snižovat náklady. Společnost letos navýší kapacitu o 12 procent, z toho osm procent přibude díky převzetí Brussels Airlines a úmluvě o pronájmu 38 letadel a personálu společnosti Air Berlin.

Lufthansa již dříve oznámila, že v loňském roce zaznamenala nárůst počtu pasažérů o téměř dvě procenta na 109,7 milionu.

Kaňky na štítě aerolinky

Německou aerolinku však stále poškozují spory s odborovým svazem pilotů Vereinigung Cockpit či palubním personálem. Spor týkající se pracovních smluv se táhne již od roku 2012. Jen od roku 2014 uskutečnili piloti 15 protestních akcí. Poslední stávka se konala koncem listopadu a trvala šest dní. Aerolinky zrušily kolem 4450 letů a přišly o zhruba 100 milionů eur (2,7 miliardy korun).

Na postu největších evropských aerolinek – z hlediska počtu cestujících – pak loni vystřídal Lufthansu irský nízkonákladový letecký přepravce Ryanair (117 milionů cestujících).