Občanský průkaz s čipem by mohl odbourat řadu návštěv úřadů. Postačí pár vteřin u počítače

Snadnější komunikaci s úřady by měla zajistit novela zákona o elektronické identifikaci, kterou schválila vláda. Počítá s tím, že by lidé používali občanský průkaz s čipem místo současných datových schránek. Průkaz by mohl ušetřit cestu na finanční či živnostenský úřad.

Video Události
video

Události ČT: Novela zákona o elektronické identifikaci má usnadnit komunikaci s úřady

Fronty na úřadech, mnohdy i desítky nejrůznějších písemných dokumentů a čekání. Pro řadu lidí by to už za několik měsíců mohlo skončit. Stačit bude občanský průkaz s čipem, počítač a internet.

„Člověk bude mít čtečku, připojí se, zadá pin do počítače či jiného zařízení, přihlásí se a identifikuje se vůči státu, městu, kraji či ministerstvu,“ přiblížil ředitel odboru eGovernmentu ministerstva vnitra Roman Vrba.

Vše má trvat jen pár vteřin, podobně jako třeba přihlášení k e-mailu nebo internetovému bankovnictví.

Bez osobní návštěvy se tak majitel s jediným údajem dostane k informacím třeba ze zdravotní pojišťovny, rejstříku trestů nebo bodového hodnocení řidičů a nebude muset jít na finanční ani živnostenský úřad.

Výhody už nabízí datové schránky

V současnosti tuto možnost mají v omezené míře jen majitelé datových schránek. „Jsou věci, které budou vždy potřebovat kontakt s úředníkem, ale když jde pouze o formality, elektronická komunikace je to nejlepší, co může být,“ míní Helena Šmídová, která soukromě využívá datovou schránku už devět let.

Novela, kterou vláda schválila, úzce souvisí se změnami občanských průkazů, o kterých debatují poslanci. Doklady s čipem by měly být zavedeny plošně, přičemž jejich vystavení už by nestálo 500 korun, ale byly by zadarmo.

Zatímco zákon by měl platit od ledna, vyřízení úředních záležitostí jen s čipovým občanským průkazem by mělo v praxi fungovat asi až za dvanáct měsíců.