Norové vyřadili z obřího státního fondu akcie společnosti ČEZ. Má příjmy z uhlí

Norsko vyřadilo z portfolia státního investičního fondu akcie české elektrárenské společnosti ČEZ a dalších devíti světových firem, které těží nebo využívají uhlí. Oznámila to v úterý norská centrální banka, která největší státní investiční fond na světě spravuje.

Elektrárna Dětmarovice na Karvinsku
Zdroj: ČTK Autor: Drahoslav Ramík

Ze strany banky jde už o třetí kolo vyřazování od roku 2015, kdy norský parlament rozhodl, že fond závislý na příjmech z ropy prodá kvůli ohledům na životní prostředí podíly ve firmách spojených s uhlím.

Do režimu pozorování pak centrální banka zařadila americké NorthWestern a Portland General Electric.

Norský vládní fond, do něhož plynou příjmy z prodeje ropy a plynu, vlastní 1,3 procenta všech firemních akcií, které se ve světě obchodují. Na konci roku vlastnil akcie téměř 9000 firem a hodnota jím spravovaných aktiv dosahovala 900 miliard dolarů (23 bilionů korun).

Po nejnovějším kole škrtání je tak z fondu vyřazeno už celkem 69 firem kvůli uhlí, uvedla centrální banka. Dalších 13 společností je zařazeno do režimu pozorování.

„Investoři do akcií se řídí různými strategiemi a je zcela v jejich kompetenci, jakou si zvolí. Nejde o první takovéto rozhodnutí některého z fondů. Neočekáváme, že by to mělo dopad na akcie,“ řekl k tomu mluvčí ČEZ Roman Gazdík. Akcie společnosti jsou kotovány na burze v Praze, ve Varšavě a na několika německých burzách. 

Pod ČEZ patří v Česku několik uhelných elektráren, například v Dětmarovicích, Mělníku či Prunéřově. Další má v Polsku a Bulharsku.