Lidl hlásí za loňský rok rekordní zisk. Od zítřka výrazně zvýší platy

Diskonty Lidl vykázaly v Česku ve finančním roce 2015/2016, který skončil koncem února, rekordní zisk před zdaněním čtyři miliardy korun, meziročně o 55 procent více. Tržby společnosti stouply o 14 procent na 38,3 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy Lidlu.

Společnost předpokládá v následujícím období rozvoj obchodních aktivit přibližně stejným tempem jako v předcházejícím období, uvádí zpráva. Vedle výstavby nových obchodů firma pokračuje v modernizaci současných prodejen.

Diskontní řetězec minulý týden uvedl, že zvýší od 1. března nástupní mzdu zaměstnanců v obchodech o 25 procent, ta tak dosáhne 23 333 korun při čtyřicetihodinovém úvazku.

Řetězec patří mezi největší tuzemské obchodníky spolu s firmami Tesco, Kaufland, Ahold a Penny Market. Tesco mělo v Česku ve finančním roce 2015/2016 tržby 43,6 miliardy korun. Kaufland, který rovněž patří do německé maloobchodní skupiny Schwarz jako Lidl, měl ve finančním roce 2014/2015 tržby 55,2 miliardy korun.

Lidl před časem oznámil, že od 1. března zvýší nástupní mzdu zaměstnanců v obchodech o čtvrtinu – na 23 333 korun při čtyřicetihodinovém úvazku. Průměrná mzda prodavačů a pokladních bude při stejném úvazku 24 897 korun. Řetězec začne také nabízet kratší pracovní úvazky na 30 nebo 35 hodin týdně. Při 35 hodinách týdně bude nástupní mzda prodavačů a pokladních 20 417 korun.

Krok Lidlu uvítaly odbory. „Jedná se o razantní nárůst. Přestože jde o vlastní iniciativu společnosti, považujeme to za skvělou zprávu a jsme přesvědčeni, že akce odborů Konec levné práce má svůj význam. Věříme, že se spirála navyšování mezd roztočí i v dalším období,“ uvedla předsedkyně Odborového svazu pracovníků obchodu Renáta Burianová.