Verizon koupí firmu Yahoo! se slevou 350 milionů dolarů. Cenu srazily úniky dat

Americký telekomunikační operátor Verizon Communications se dohodl na nových podmínkách převzetí základních aktivit internetové společnosti Yahoo!. Kupní cena se proti původně sjednané částce snížila o 350 milionů dolarů na 4,48 miliardy dolarů (115 miliard korun), oznámila v úterý firma. Je to způsobeno úniky dat o klientech Yahoo!. Předpokládá se, že transakce bude dokončena ve druhém čtvrtletí.

Společnost Yahoo! se loni v červenci dohodla na prodeji svých základních aktivit firmě Verizon za 4,83 miliardy dolarů. Nad osudem transakce se začaly vznášet otazníky po zprávách o rozsáhlých únicích údajů o klientech Yahoo!. Mezi investory panovaly obavy, že Verizon bude kvůli těmto únikům požadovat slevu minimálně miliardu dolarů, nebo že dohodu zcela zruší, připomíná agentura AP.

Podle nových podmínek dohody se případné náklady a závazky spojené s úniky dat rozdělí mezi Yahoo! a Verizon. Společnost Yahoo! loni v září oznámila, že jí byly při útoku hackerů v roce 2014 ukradeny informace o účtech nejméně 500 milionů uživatelů, včetně jmen či e-mailových adres. V prosinci pak firma uvedla, že v roce 2013 hackeři ukradli údaje z účtů více než miliardy klientů.

Základní aktivity Yahoo! zahrnují e-mailové služby, digitální reklamu a mediální aktivity. Zbývající část Yahoo! by se po dokončení transakce měla přeměnit v holdingovou společnost Altaba, jejímiž hlavními aktivy by byly patnáctiprocentní podíl v největším čínském internetovém obchodu Alibaba a podíl 35,5 procenta ve společnosti Yahoo! Japan.