Ekonomika EU letos vzroste o 1,8 procenta, objevují se ale rizika

Hospodářství Evropské unie letos i příští rok vykáže růst o 1,8 procenta, uvedla ve své pravidelné zimní makroekonomické předpovědi Evropská komise. Pro eurozónu letos uvádí růst o 1,6 procenta a v roce příštím o 1,8 procenta. Poprvé za téměř deset let čeká prognóza růst ekonomiky všech zemí EU po celé sledované období, tedy od roku 2016 až do roku 2018.

Zdroj: ČTK/imago stock&people Autor: imago stock&people

Prognóza komise ale zároveň upozorňuje na sílící rizika, která mohou údaje ovlivnit, a to především směrem dolů. Evropa by totiž podle prognózy výrazně ztratila, pokud by byly kvůli narůstajícím protekcionistickým náladám trvale poškozeny instituce, pravidla a praxe mezinárodního obchodu. „Kvůli své těsné integraci do světových trhů by Evropa výrazně ztratila v případě trvalého poškození pravidel, institucí a praxe mezinárodního obchodu a finančnictví,“ upozorňuje text prognózy.

Zmiňuje také nejasnou podobu odchodu Británie z Evropské unie a následné vztahy ostrovního království s Unií, ale také nadcházející volby v řadě členských zemí EU. „Ještě se nezformovaly konkrétní obrysy ekonomické politiky nové americké administrativy,“ připomíná text a dodává, že se ale očekává přísnější měnová politika.

„Hospodářská obnova Evropy pokračuje pátý rok v řadě. V nynější nejisté době je nicméně důležité, aby evropské ekonomiky zůstaly konkurenceschopné a dokázaly se přizpůsobit měnícím se podmínkám,“ poznamenal místopředseda Evropské komise pro euro a sociální dialog Valdis Dombrovskis. Eurokomisař pro finanční záležitosti, daně a cla Pierre Moscovici upozornil, že nyní je potřeba zajistit, aby z rostoucích ekonomik měli přínos všichni občané ze všech vrstev společnosti.

Evropská komise materiál předkládá třikrát do roka - v zimě, na jaře a na podzim, slouží jí jako základ pro formulaci postojů i při dohledu na ekonomiky členských zemí. Nyní tedy velmi mírně směrem vzhůru zpřesnila své odhady z podzimní prognózy. Loni v listopadu očekávala na letošní rok pro celou EU růst hrubého domácího produktu (HDP) o 1,6 procenta a pro země platící eurem 1,5 procenta.

Hospodářský růst má táhnout především soukromá spotřeba

Hospodářský růst bude podle předpovědi založen především na soukromé spotřebě, kterou podporuje rostoucí zaměstnanost a růst mezd. Letos a v příštím roce ale míru domácí spotřeby zbrzdí rostoucí inflace. Tu komise v eurozóně na rok 2016 odhaduje na 0,2 procenta, letos by měla zrychlit na 1,7 procenta a v roce příštím by měla činit 1,4 procenta. Pro celou Unii prognóza čeká růst inflace z loňských 0,3 procenta na 1,8 procenta letos a 1,7 procenta příští rok.

Komise očekává, že objem investic se v celé EU v letošním roce zvýší o 2,9 procenta a příští rok o 3,1 procenta, pro země platící eurem pak čeká růst o 2,9 procenta letos a o 3,4 procenta příští rok. V eurozóně je to nárůst o 8,2 procenta ve srovnání s rokem 2013, přesto je podíl investic na HDP stále nižší, než byl před začátkem hospodářské krize.

Ekonomická obnova má ale už teď pozitivní vliv na pracovní trhy, také v důsledku reforem v některých unijních zemích, upozorňuje komise. Nezaměstnanost v Unii by z loňských 8,5 procenta měla v tomto roce klesnout na 8,1 procenta a v roce příštím na 7,8 procenta, v eurozóně z loňských deseti procent na 9,6 procenta letos a 9,1 procenta příští rok. Jsou to nejnižší údaje od roku 2009, ale také pořád ještě vyšší než v době před krizí.