Průmyslová výroba v Německu si v prosinci prošla nejprudším poklesem za osm let

Průmyslová výroba v Německu se v prosinci překvapivě snížila, proti předchozímu měsíci zaznamenala pokles o tři procenta. To představuje nejprudší meziměsíční propad za téměř osm let. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo německé ministerstvo hospodářství.

Analytici podle průzkumu agentury Reuters předpokládali, že průmyslová produkce vykáže za prosinec nárůst, v průměru jej odhadovali na 0,3 procenta. Tříprocentní propad výroby znamená nejhorší výsledek od ledna 2009.

„Ačkoli vypadá prosincový propad dramaticky, je třeba ho brát s rezervou.“

Carsten Brzeski

analytik ze společnosti ING

Za poklesem průmyslové produkce stál zejména zpracovatelský sektor, který vykázal propad o 3,4 procenta. Produkce stavebního sektoru klesla o 1,7 procenta.

Analytik Carsten Brzeski ze společnosti ING míní, že propad pravděpodobně souvisí hlavně s mimořádnými faktory, například nezvykle studeným počasím.

Signály o oživení

Ministerstvo nicméně uvedlo, že zakázky ve zpracovatelském sektoru a stavebnictví, stejně jako ukazatele nálady v těchto odvětvích, signalizují oživení růstu průmyslové výroby v příštích měsících. Analytik Ralph Solveen z ústavu Commerzbank předpokládá, že průmysl vykáže silné oživení už za leden.

Analytik Carsten Brzeski ze společnosti ING ale upozornil, že vyhlídky zastiňují politická rizika, například nejistota kolem jednání o odchodu Británie z Evropské unie či možná protekcionistická opatření prezidenta Spojených států Donalda Trumpa. „Nejistota ohledně dvou nejdůležitějších obchodních partnerů Německa, tedy USA a Británie, zřejmě omezí růstový potenciál,“ uvedl.

Pondělní zpráva ministerstva hospodářství ukázala, že objem zakázek německých průmyslových podniků se v prosinci zvýšil o 5,2 procenta. To byl nejrychlejší nárůst za dva a půl roku.

Německá ekonomika loni vzrostla o 1,9 procenta, nejrychleji za pět let. V letošním roce vláda čeká zpomalení růstu na 1,4 procenta. Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá řada českých podniků.