Ekonomická úroveň Česka vůči eurozóně podle predikce poroste na 85 procent

Ekonomická úroveň Česka v poměru k 19 zemím eurozóny v příštích letech mírně poroste. Ministerstvo financí v makroekonomické prognóze počítá letos s růstem českého hrubého domácího produktu na obyvatele v poměru k eurozóně na 84 procent. V roce 2018 by měl poměr stoupnout na 85 procent. Česko by tak na tom bylo lépe než Polsko, Maďarsko, Slovensko, Portugalsko nebo Slovinsko.

Česká a evropská měna
Zdroj: ČTK Autor: Petr Švancara

„V letech 2016 až 2018 by se díky rychlejšímu hospodářskému růstu v ČR než v eurozóně měla relativní ekonomická úroveň ČR postupně zvýšit až na 85 procent průměru zemí EA19 v roce 2018,“ uvedlo ministerstvo. Úřad doplnil, že v roce 2015 se HDP na obyvatele přepočtený pomocí běžné parity kupní síly snížil v Řecku, Estonsku, Chorvatsku a Litvě.

Česká republika by na tom v ekonomické úrovni měla být lépe než Slovensko, Polsko, Portugalsko nebo Maďarsko. Slovensko podle údajů v predikci ministerstva letos svou úroveň zvýší na 76 procent a příští rok na 78 procent průměru 19 zemí eurozóny.

Cenová hladina v ČR se v roce 2015 podle dokumentu zvýšila na 63 procent průměru 19 zemí eurozóny. „V následujících letech by měla komparativní cenová hladina HDP postupně vzrůst až na úroveň 65 procent v roce 2018, což bude i nadále napomáhat konkurenceschopnosti české ekonomiky,“ uvedl úřad v makroekonomické predikci ČR.

Makroekonomická predikce ČR 1.12 MB

Ekonomická úroveň zemí se srovnává na základě běžné parity kupní síly. To je poměr mezi měnami, který vyjadřuje schopnost zakoupit stejný soubor zboží nebo služeb v obou zemích. Index cenové hladiny je podíl měnového kurzu a parity kupní síly mezi měnami.