Spojené státy hlásí nejpomalejší růst za pět let, na vině byl i silný dolar

Ekonomika USA vzrostla v loňském roce pouze o 1,6 procenta, což bylo nejpomalejší tempo od roku 2011. Zisky společností a jejich investice nepříznivě ovlivnil silný dolar, uvedla agentura Reuters. Nízké ceny ropy pak vedly k omezení investic do těžby.

Ve čtvrtém čtvrtletí hospodářství zmírnilo tempo růstu na 1,9 procenta z dvouletého maxima 3,5 procenta ve třetím kvartálu. V prvním odhadu vývoje hrubého domácího produktu (HDP) za poslední čtvrtletí loňského roku to v pátek uvedlo ministerstvo obchodu USA.

Nový prezident Donald Trump stanovil ve své předvolební kampani cíl zdvojnásobit tempo hospodářského růstu proti Obamově éře na dvojnásobek, tedy zhruba čtyři procenta. Dopomoci má k tomu ambiciózní program zahrnující snižování daní, deregulaci a zvýšené výdaje na výstavbu infrastruktury.

Vývoz padl, lidé ale silně utráceli

Hlavní příčinou zvolnění tempa na konci roku byl vyšší obchodní deficit v důsledku poklesu vývozu sójových bobů. Tento export ve třetím čtvrtletí skokově narostl, protože američtí producenti se snažili vyplnit mezeru na světovém trhu způsobenou slabou sklizní v Argentině a Brazílii.

Vývoz z USA klesl za čtvrtletí o 4,3 procenta, což byl prudký zvrat po desetiprocentním nárůstu v předešlém kvartálu. Obchodní bilance snížila čtvrtletní tempo růstu o 1,7 procentního bodu, zatímco v předešlém čtvrtletí je o 0,85 bodu zvýšila.

Na konci roku dál solidně rostly spotřebitelské výdaje, které tvoří asi dvě třetiny HDP. Jejich tempo se zmírnilo na 2,5 procenta ze tří procent v předešlém kvartálu. Růst podnikatelských investic naopak zrychlil na 2,4 procenta z tempa 1,4 procenta.