Zpráva o nekalých účetních praktikách srazila akcie britské společnosti BT o pětinu

Britská telekomunikační společnost BT přišla v úterý asi o 20 procent své tržní hodnoty. Její akcie silným propadem zareagovaly na oznámený účetní skandál v Itálii. BT uvedla, že kvůli skandálu musí v italské divizi odepsat 530 milionů liber (16,6 miliardy korun), místo dříve předpokládaných 145 milionů liber.

Logo firmy BT na jejím ústředí v Miláně
Zdroj: Reuters

Firma loni v říjnu oznámila, že začala vyšetřovat své aktivity v Itálii. Vyšetřování podle čtvrteční zprávy odhalilo nekalé účetní praktiky, které vedly k nadhodnocování zisků.

„Jsme hluboce zklamáni nekalými praktikami, které jsme v italské divizi zjistili,“ prohlásil generální ředitel Gavin Patterson. Firma rovněž oznámila, že v Itálii suspendovala několik manažerů a jmenovala nového šéfa tamní divize.

„Navíc provádíme rozsáhlou revizi finančních procesů, systémů a kontrolních mechanismů v celé firmě,“ dodal podnik.

Letité nadhodnocování

Informované zdroje agentury Reuters uvedly, že zaměstnanci BT v Itálii řadu let ve spolupráci s dodavateli a dalšími podniky uměle zvyšovali hodnotu finančních roků.

Akcie BT v úterý oslabily až o 20 procent na 307 pence, nejníže za tři a půl roku. Tržní hodnota podniku se tak snížila asi o 7,5 miliardy liber (235 miliard korun).