Za hořící Samsung Galaxy Note 7 mohla vadná baterie, potvrdili experti

Za vznícením telefonů Galaxy Note 7 od Samsungu stála vadná baterie, ukázalo interní i nezávislé vyšetřování. Žádné další problémy se softwarem či hardwarem nebyly odhaleny.

Video Zprávy ve 12
video

Za vznícení Galaxy Note 7 může vadná konstrukce baterie

Téměř sedm set expertů, kteří telefony zkoumali, je přesvědčeno, že potíže jsou spojené s designem a výrobou baterií. Uvnitř baterií byl nedostatečně izolující materiál a tvar telefonu neumožňoval dostatek prostoru na elektrody, sdělili odborníci.

Samsung už přijal „odpovědnost za své selhání“. Sdělil zároveň, že na letošním veletrhu mobilní elektroniky v Barceloně na konci února nepředvede nový telefon Galaxy S8.

Video Studio ČT24
video

Bostl: Samsung není schopen za špatný model nabídnout nový

„Konkurenční boj v prémiových chytrých telefonech Samsung nezvládá,“ podotýká hlavní ekonom společnosti Chytrý Honza František Bostl. Telefonem Note se sice podle něj dokázal Samsung nějak vyrovnat iPhonům konkurenčního Applu, avšak za dobu, co se stal problém s Note 7, se nenašel adekvátní hráč, jako třeba Lenovo nebo Huawei, který by zaplnil místo po Samsungu. „Zároveň Samsung sám není schopen za špatný model nabídnout model nový,“ dodal Bostl.

Samsung se snažil model Note 7 zachránit, nakonec to vzdal

Zařízení Galaxy Note 7 vstoupilo na trh loni v srpnu a mělo konkurovat nejnovějšímu telefonu iPhone americké společnosti Apple. Po několika dnech od zahájení prodeje se ale začaly objevovat na sociálních sítích obrázky ohořelých přístrojů.

Začátkem září začal Samsung kvůli problémům s bateriemi stahovat z trhu 2,5 milionu telefonů Galaxy Note 7. Zákazníkům nabídl finanční kompenzaci nebo výměnu za opravenou verzi telefonu, jejíž baterie měly být bezpečné.

Později se ale objevily zprávy o vznícení už vyměněných přístrojů, což Samsung přimělo v říjnu k úplnému ukončení výroby a prodeje tohoto modelu. Aféra poškodila pověst jihokorejské společnosti a očekává se, že ztráty budou kolem 5,3 miliardy dolarů.

Podle předběžných údajů, které Samsung zveřejnil začátkem ledna, se ale potíže na provozním zisku společnosti zatím neprojevily - ve čtvrtém čtvrtletí meziročně stoupl o polovinu na 9,2 bilionu wonů (téměř 200 miliard korun).

Samsung je největším světovým výrobcem chytrých telefonů, televizorů a paměťových čipů. Předběžné údaje o hospodaření podniku nezahrnují například čistý zisk či výsledky jednotlivých divizí, o kterých bude firma informovat v pozdější zprávě.

V souvislosti s aférou kolem modelu Galaxy Note čelí společnost několika hromadným žalobám. Finanční odškodnění požadují jak poškození zákazníci, tak skupiny, kterým vadí postup firmy při svolávání vadných telefonů. Mnoho bývalých uživatelů modelu Note 7 navíc přešlo ke konkurenčnímu Applu.