Ceny průmyslových výrobců loni výrazně klesly

Ceny průmyslových výrobců se loni snížily dosud nejvíc, prohloubily pokles na 3,3 procenta z 3,2 procenta o rok dřív. Za útlum může především propad cen rafinovaných ropných produktů. V samotném prosinci meziroční pokles cen v průmyslových podnicích zpomalil na 0,4 procenta proti listopadovým 1,3 procenta, vyplývá z informací, které zveřejnil Český statistický úřad.

Ceny u výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele. Míra spotřebitelské inflace v prosinci vzrostla na rovná dvě procenta z listopadových 1,5 procenta, což byl podle statistiků nejvyšší meziroční růst cen od prosince 2012. V průměru za celý loňský rok spotřebitelské ceny vzrostly o 0,7 procenta, což je nejvíc za poslední tři roky.

„Ceny průmyslových výrobců v prosinci zmírnily svůj meziroční pokles a loňský prosinec byl dle všeho posledním měsícem v dlouhé sérii meziročního poklesu těchto cen, jež trvala prakticky uplynulé tři roky,“ konstatuje hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč. A dodává, že na ceny průmyslových výrobců tlačí ceny komodit a také rostoucí využití kapacit v české ekonomice včetně pracovní síly. „Ceny výrobců se tak v české ekonomice postupně stanou proinflačním faktorem,“ doplňuje.

Ceny průmyslových výrobců se tak letos zřejmě podle analytiků stanou faktorem, jenž bude v rámci české ekonomiky působit ve směru růstu celkové inflace, tedy i spotřebitelských cen. Obdobně by se měly začít chovat i ceny zemědělských výrobců, ty ale zatím pokračují v poměrně výrazném poklesu. K meziročnímu růstu se tyto ceny vydají spíše až během letošního druhého čtvrtletí, míní Jáč.

Ceny potravin, které sledují ceny v zemědělství, vyskočily v říjnu a i díky efektu statistické základny nyní vytváří silné proinflační tlaky v rámci spotřebitelské inflace. „Podle našeho odhadu budou i nadále jedním z hlavních faktorů, které budou letos držet inflaci kolem inflačního cíle a dovolí tak centrální bance zrušit kurzový závazek. K tomu by podle našeho odhadu mělo dojít ve druhém čtvrtletí letošního roku,“ říká ekonom Komerční banky Viktor Zeisel.

V cenách se loni odrazil vývoj cen ropy

V loňských průmyslových cenách se odrazil stejně jako o rok dřív celosvětový vývoj cen ropy. Chemické výrobky tak ve srovnání s rokem 2015 zlevnily o 6,1 procenta, stejným tempem se snížily ceny těžby a dobývání. Ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu klesly o 4,1 procenta a potravinářských výrobků, nápojů a tabáku o dvě procenta. O 1,3 procenta se meziročně zvýšily ceny vody.

V samotném prosinci meziroční pokles cen zmírnil. Zlevnila těžba a dobývání o 5,1 procenta, klesly ceny elektřiny, plynu, chemických látek a výrobků. Ceny za rafinované ropné produkty vzrostly, stejně jako za vodu a potraviny.

Ceny zemědělských výrobců v prosinci zrychlily pokles na 4,7 procenta z 3,6 procenta v listopadu. Ceny v rostlinné výrobě se meziročně snížily o 8,6 procenta, v živočišné byly vyšší poprvé po 25 měsících, a to o 0,6 procenta. Stavební práce podle odhadů zdražily stejně jako v listopadu o 1,2 procenta, ceny tržních služeb v podnikatelské sféře zpomalily růst o desetinu procentního bodu na 0,2 procenta.

Ve srovnání s listopadem ceny v průmyslu vzrostly o půl procenta a stavebních prací podle odhadů o 0,1 procenta. V zemědělství ceny klesly o 0,4 procenta a tržní služby pro podnikatele zlevnily o 0,9 procenta.

Za celý loňský rok ceny zemědělských výrobců byly v průměru nižší o 4,9 procenta, ceny stavebních prací se zvýšily o 1,1 procenta a tržních služeb v podnikatelské sféře o 0,1 procenta.

ČSÚ rovněž oznámil, že v listopadu nadále meziročně klesaly ceny dovozu i vývozu, pokles se ale zmírnil. Vývozní ceny se proti listopadu 2015 snížily o 1,4 procenta, dovozní ceny klesly o rovné procento. Meziměsíčně naopak ceny v zahraničním obchodě vzrostly - ve vývozu o půl procenta a v dovozu o 0,8 procenta.