Děláme neobvyklé věci, vysvětluje rošády v rozpočtu ministr Babiš

Místo plánovaného schodku 70 miliard nakonec v kase za rok 2016 zbylo téměř 62 miliard korun. Opozice však vládu kritizuje za to, že vysokého plusu dosáhla i na úkor nižších investic. „Všude se staví a opravuje, takže vše, co bylo připraveno, jsme dali,“ oponoval v Událostech ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Video Události
video

Děláme neobvyklé věci, vysvětluje rošády v rozpočtu ministr Babiš

Ke konci roku 2016 v kase zbylo téměř 62 miliard. Nicméně, v listopadu byl přebytek kolem padesáti miliard a za prosinec ještě vzrostl, což nebývá obvyklé, protože většinou sklouzne do minusu. Čím to bylo? Stalo se něco neobvyklého?

My určitě děláme neobvyklé věci. V prosinci jsme měli rekordní výběr DHP, ve výši 34 miliard, takže meziročně o šest miliard více. Povedlo se nám i to, že jsme dotlačili z Evropské unie všechny peníze, které nám dlužila – začátkem roku 2016  šlo o dluh ve výši 31,4 miliardy za rok 2015. Takže v prosinci jsme měli inkaso 4,5 miliardy z EU, což mělo vliv na rozpočet. Dále jsme meziročně vybrali na daních a odvodech o 103,4 miliardy korun více. Jednoznačně tedy výběr daní přispěl hlavním způsobem k dobrému výsledku. A taky jsme snížili dluh o 70 miliard. Tedy od nástupu naší koaliční vlády jsme absolutně snížili dluh každého občana naší země o 6620 korun.

Ekonomové ale v souvislosti s rozpočtem upozorňují na špatné finanční plánování kabinetu. Hlavní ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda tvrdí, že takhle velká chyba, rozdíl  ve výši zhruba 130 miliard korun mezi tím, co bylo plánováno a co nastalo, by zřejmě neprošla žádnému finančnímu řediteli z firemní sféry. Jak je to možné, nebyl to z vaší strany nakonec záměr?

Hlavní problém je v metodice plánování evropských peněz, tedy výdajů a příjmů. Podle Bruselu a naší metodiky plánujeme vyrovnaný výdaj i příjem, tedy nulu. Jenže my jsme získali 65 miliard navíc nad plán rozpočtu, protože jak jsem říkal, EU nám dlužila v lednu 2016 částku 31,4 miliardy a ty jsme dostali do plnění rozpočtu 2016 a zároveň se nám podařilo dotlačit do rozpočtu veškeré peníze z EU v tomto roce, takže nám nedluží nic.

A jak je to s těmi investicemi? Ekonomové uvádějí, že na kladném loňském výsledku se podílely i nižší investiční výdaje státu, což negativně ovlivní budoucí vývoj.

To jsou velké dezinformace. My jsme plánovali menší investice, přeplnili jsme je o šest miliard. A když si vezmeme, že jsme investovali a dali výdaje do dopravní infrastruktury v roce 2016 ve výši 78,4 miliardy, tak tenhle výdaj je vyšší než investice a výdaje do dopravní infrastruktury za léta 2014, 2013, 2012, 2011 a 2010. Takže to, co říká opozice a kritici, že se neinvestuje, není pravda.

Ale i vaši koaliční partneři připouštějí, že objem investic mohl být vyšší, mluvím o KDU-ČSL. Tedy nepovedlo se připravit něco lépe, že by se dalo investovat o něco více?

Když jsem nastoupil do funkce, řekl jsem, že se nemůže stát, aby nějaká dopravní infrastruktura neměla peníze, jak tomu bylo v minulosti. Takže my jsme ještě z ušetřeného státního dluhu ve výši 11,6 miliardy převáděli v prosinci panu ministrovi dopravy Danu Ťokovi (nestr. za ANO) tři miliardy korun, takže má pokryté veškeré investice, kdy tento rok má začínat se 145 kilometry nových dálnic. Všude se staví a opravuje, takže vše, co bylo připraveno, jsme dali. Samozřejmě jsme také snížili provozní náklady státu o 15,5 miliardy, což je také důležitý údaj. A investovali jsme více než jiné roky. Nelze to ale porovnávat s rokem 2015, kdy jsme úspěšně dočerpali velkou část ohrožených evropských dotací.