Živnostníkem v roce 2017: Pořídit registrační pokladnu a vyhodit popelníky

Zatímco hoteliéři, restauratéři a hospodští mají za sebou první měsíc fungování s elektronickou evidencí tržeb, řada dalších živnostníků se na příchod EET musí připravit, protože od začátku března začne platit pro tuzemský maloobchod. Ani u restauratérů ovšem změny nekončí, s koncem května vstoupí v platnost protikuřácký zákon – a s ním i zákaz kouření v hospodách i restauracích.

Video Události
video

UDÁLOSTI: Z českých restaurací na jaře zmizí kouř

První ze čtyř vln zavádění elektronické evidence tržeb (EET) proběhla na začátku prosince, když se povinnost hlásit tržby začala vztahovat na tuzemské pohostinství – hotely a restaurace. Podle průzkumu Sdružení místních samospráv kvůli tomu také na konci roku zaniklo cirka sedm set menších hospod, převážně těch bez nabídky teplého jídla.

S novým rokem se na vstup do systému evidence tržeb, od nějž si vláda slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí, musí připravit i další skupina živnostníků. Pokud v jízdním řádu ministerstva financí nedojde ke změně, od 1. března 2017 budou muset na evidenční systém přejít maloobchodní firmy.

To v praxi znamená, že zákazník nebude moct požadovat účtenku z registrační pokladny jen od svého hostinského, ale i od knihkupce, trafikanta, prodavače elektra a také v každé samoobsluze, pekárně, drogerii, hračkářství, obuvi nebo oděvech.

EET budou podle platných předpisů muset zavést i stánkaři, ať už prodávají langoše a párky v rohlíku u nádraží, nebo perníková srdce a keramiku na poutích a trzích. Vedle maloobchodu se druhá vlna vztahuje i na velkoobchodní firmy: prodejce aut, chemičky, papírny, textilky, zemědělce nebo společnosti prodávající nerostné suroviny. 

Úpravy EET ve sněmovně

Podle pravicové opozice opatření, jež s odkazem na chorvatskou inspiraci označuje šéf TOP 09 Miroslav Kalousek za „balkánský experiment“, mnoho drobných živnostníků zlikviduje. A jak Kalouskova strana, tak občanští demokraté navrhují zákon zrušit. O tom vládní strany debatu nevedou, lidovci i ANO ovšem už před spuštěním první vlny připouštěli úpravy – a dojít by k nim mohlo již v prvním čtvrtletí.

Opravný návrh šéfa hnutí ANO Andreje Babiše nyní počítá s tím, že by se evidence nově nevztahovala na podnikatele, kteří mají daň stanovenou paušální částkou a jejichž příjmy v předchozích třech letech nepřekročily čtvrt milionu korun ročně. Druhou změnou je vynětí e-shopů v případech, kde zákazník platí kartou přes internet a transakce se odehraje bez osobní účasti.

Obě úpravy EET jsou součástí vládního daňového balíku, který zvyšuje daňové slevy na děti a kterým by se měla sněmovna v posledním čtení zabývat počátkem ledna. Předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) nicméně upozorňuje, že balík má v tuto chvíli naplánovanou účinnost až po spuštění druhé vlny EET – čili poté, co budou muset pokladnu pořídit i zmínění provozovatelé všech večerek, samoobsluh a koloniálů. 

Květen přinese zákaz kouření v restauracích

Dva měsíce od spuštění druhé vlny elektronické evidence se pak významná skupina živnostníků musí připravit na další změnu. Na konci května vstoupí v platnost takzvaný protikuřácký zákon, který se v první řadě dotkne opět restauratérů.

Nyní si mohou hostinští zvolit, zda chtějí mít kuřáckou, nebo nekuřáckou provozovnu, a mohou v ní mít i oddělené prostory pro obě skupiny zákazníků. To by ale od jara mělo přestat platit; norma, kterou schválila dolní komora 9. prosince (tři roky od jejího vzniku), totiž zavádí úplný zákaz kouření klasických cigaret v restauracích, barech, vinárnách, kavárnách, čajovnách a dalších podobných zařízeních.

Restrikce se nebude vztahovat jen na elektronické cigarety a vodní dýmky, klasickou cigaretu si pak bude (oproti původním návrhům) možné zapálit na restauračních zahrádkách. Pokud zákon vejde v platnost, bude Česko devatenáctou zemí Evropy, která úplný zákaz kouření zavede.

Předloha nyní leží v Senátu, který se jí bude zabývat na schůzi od 18. ledna. Asociace hotelů a restaurací už také senátory vyzvala, normu dolní komoře vrátili k dopracování. Protikuřácký zákon je podle asociace dalším krokem k likvidaci živnostníků v pohostinství, snížení prodeje tabákových výrobků prý navíc pravděpodobně nepřinese.

Spor o prodej alkoholu

Výhrady přitom nepadají jen k omezování kouření, ale i k novým pravidlům prodeje alkoholu. Navrhovaná povinnost nabízet jeden nealkoholický nápoj levněji než nejlacinější alkoholický nápoj o stejném objemu sice nakonec odpadla, asociace vznáší výhrady k tomu, že hostinští mají mít nově povinnost nalévat pouze tomu, kdo nemůže způsobit úraz nebo škodu sobě nebo někomu jinému. Takové ustanovení je podle hoteliérů absurdní.

Pokud jde o alkohol, zavádí zákon také zákaz výroby, dovozu a prodeje takových potravinářských výrobků a hraček, které napodobují tvar a vzhled obalu alkoholických nápojů.