Na anonymních vkladních knížkách pořád leží téměř dvě miliardy, možnost jejich výběru brzy skončí

Zbývá deset dní a Česká spořitelna ukončí výplatu peněz uložených na anonymních vkladních knížkách. Dosud jich je nevyzvednutých zhruba dva a půl milionu. Leží na nich zhruba miliarda a 900 milionů korun. S koncem roku ale všechny zbývající peníze definitivně půjdou na dobročinné účely.

Video Události
video

Události: Anonymní vkladní knížky

Platnost anonymních vkladních knížek podle zákona o bankách skončila na konci roku 2002, ale spořitelna lhůtu pro výplatu peněz několikrát prodloužila, a to až do konce letošního roku. Na vkladních knížkách se však stále nachází 1,9 miliardy korun, které podle zákona propadnou bance, pokud si je jejich majitel do 31. prosince nevyzvedne.

Česká spořitelna se rozhodla věnovat zbylé peníze společnosti prostřednictvím Nadace Depositum Bonum, kterou v roce 2012 založila. Nadace se s vkladem 1,45 miliardy korun stala největší nadací v Česku. Zaměřuje se na zlepšení úrovně vzdělání, zejména v technických a přírodních vědách.

Z částky, kterou ČS do nadace v roce 2013 nepřevedla, vznikla rezerva pro klienty, kteří si ještě přijdou vyzvednout vklady i po zákonem daném termínu. Ke konci letošního září tvořila tato rezerva zhruba 260 milionů korun. Zbytek rezervy, tedy tuto částku sníženou o vyzvednuté vklady do konce letošního roku, převede spořitelna opět do majetku Nadace Depositum Bonum.

Česká spořitelna nyní eviduje 2,5 milionu anonymních knížek. Přibližně na 98 procentech anonymních vkladních knížek je uložena částka nepřesahující pět tisíc korun, na 41 procentech z nich je uloženo dokonce méně než 50 korun. Klienti si již od roku 2002 vybrali více než 98 procent peněz z anonymních vkladů.

Na konci roku 2002, kdy skončila platnost anonymních vkladních knížek, evidovala banka anonymní vkladní knížky s objemem 120 miliard korun.