Start prvního bloku Temelína se odkládá kvůli zvýšené teplotě

První blok jaderné elektrárny Temelín začne kvůli zvýšené teplotě ložiska vyrábět elektřinu přibližně za týden. Původně měla výroba energie začít v úterý. Blok je odstaven od konce srpna.

Jaderná elektrárna Temelín
Zdroj: ČTK Autor: Václav Pancer

V sobotu energetici reaktor nastartovali, ale zjistili zvýšenou teplotu segmentu jednoho ze šesti ložisek turbíny. Řekl to mluvčí jaderné elektrárny Temelín Marek Sviták. Momentálně energetici blok vychlazují. Původně měla plánovaná odstávka prvního bloku končit první prosincový týden. ČEZ ji ale posunul například kvůli dodatečným kontrolám systému drenáže parogenerátorů.

Při připojování bloku k přenosové soustavě odborníci sledují chování turbíny při 50 otáčkách za vteřinu.

„Při provozních otáčkách byla turbína stabilní. Na části ložiska vysokotlakého dílu turbíny jsme ale naměřili vyšší teplotu.“

Marek Sviták

mluvčí Jaderné elektrárny Temelín

 Vedení elektrárny se rozhodlo připojení bloku o týden posunout. V tomto termínu změna podle energetiků nezpůsobí žádné potíže.

„Spotřeba elektřiny o Vánocích a v závěru roku vždycky klesá, příznivá je i situace na energetické burze. Příjemné to není s ohledem na několik desítek lidí, kteří stráví Štědrý den na Temelíně, ale je to aktuálně nejlepší varianta,“ řekl Sviták.

Druhý blok je v provozu na plném výkonu. Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 11,7 miliardy kilowatthodin elektřiny.