Itálie se chystá pomoci bankám až 20 miliardami eur

Italská vláda se rozhodla požádat parlament o souhlas s půjčkou až 20 miliard eur (více než 540 miliard korun) na podporu bankovního sektoru a případnou záchranu třetí největší italské banky Monte dei Paschi di Siena. V pondělí to oznámil italský premiér Paolo Gentiloni. Rozhodnutí je podle něj preventivním opatřením.

Paolo Gentiloni
Zdroj: Reuters Autor: Remo Casilli

Ministr hospodářství Pier Carlo Padoan uvedl, že peníze budou použity na zajištění potřebné likvidity v bankovním systému a na podporu bank, které se dostaly do potíží. Úřady podle serveru BBC také zkoumají, jak by bylo možné odškodnit drobné investory za případné ztráty.

„Myslíme si, že je naší povinností učinit opatření k ochraně úspor. Doufám, že všechna politická uskupení v parlamentu budou tuto zodpovědnost sdílet.“

Paolo Gentiloni

italský premiér

Monte dei Paschi nyní pracuje na záchranném plánu, který by měli financovat soukromí investoři. Pokud se bance nepodaří záchranný plán zrealizovat, mohla by podle agentury Reuters už tento týden přijít na řadu vládní záchrana podniku.

Banka, která se potýká s velkým objemem nesplácených úvěrů, potřebuje do konce letošního roku získat dodatečný kapitál v objemu pěti miliard eur. Evropská centrální banka (ECB) tento měsíc odmítla její žádost o poskytnutí více času na zvýšení kapitálu. Monte dei Paschi v červenci neprošla evropskými zátěžovými testy, v nichž byla označena za nejslabší evropskou banku.

Italská banka Monte dei Paschi
Zdroj: REUTERS
Autor: Stefano Rellandini

Jak postupovala UniCredit

Největší italská banka UniCredit, která působí i v Česku, zvýší základní jmění o 13 miliard eur (351,3 miliardy korun), což je v italském bankovním sektoru dosud nejvyšší suma. Peníze pak využije na vyčištění bilance, ze které odepíše nedobytné úvěry za 17,7 miliardy eur (478,4 miliardy korun).

Banka v úterý také uvedla, že v příštích dvou letech hodlá zrušit asi 14 tisíc pracovních míst, což odpovídá více než deseti procentům její celkové pracovní síly.

Zvýšení kapitálu má bance také pomoci zvýšit ziskovost, uvedla agentura Reuters. Akcie UniCredit letos kvůli obavám investorů ohledně špatných úvěrů a nízké ziskovosti ztratily více než polovinu své hodnoty. Čistý zisk ve třetím čtvrtletí meziročně klesl o 12 procent na 447 milionů eur (12,1 miliardy Kč).