Rozpočet na rok 2017 podepsal prezident. Schválený schodek dosahuje 60 miliard

Prezident Miloš Zeman podepsal státní rozpočet na příští rok, který počítá se schodkem 60 miliard korun, což je oproti letošku o deset miliard korun méně. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) však už při schvalování ve sněmovně řekl, že očekává lepší výsledek hospodaření.

Prezident Miloš Zeman
Zdroj: ČTK Autor: Michal Krumphanzl

Celkové příjmy rozpočtu činí 1249,3 miliardy korun a výdaje 1309,3 miliardy korun. Česká republika měla přebytkový státní rozpočet v prvních třech letech své samostatné existence. Nejvíce v roce 1994, kdy byl přebytek 10,4 miliardy korun.

Rozpočet počítá mimo jiné s růstem platů učitelů a zdravotníků, zvýšením odvodů za státní pojištěnce do zdravotnictví a s růstem důchodů. Poslanci v něm při závěrečném schvalování přidali s Babišovým souhlasem například peníze na platy akademických a výzkumných pracovníků na vysokých školách nebo na sociální služby. Opozice neuspěla ani s jedním požadavkem.

Zeman: V době růstu má být rozpočet přebytkový

Zeman před schválením rozpočtu ve sněmovně řekl, že by hledal úspory v dotacích na obnovitelné zdroje energie a v některých sociálních dávkách. Podle jeho přesvědčení má být v době hospodářské prosperity rozpočet přebytkový, v časech krize schodkový.

Rozpočet podle ministra financí sleduje strategii postupného snižování schodku, podporuje růst ekonomiky i spotřebu domácností. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) pomůže rozpočet zajistit další období prosperity, hospodářského růstu a nízké nezaměstnanosti. Opozice rozpočet kritizovala, pravici se například nelíbilo přibírání dalších zaměstnanců státu, kritizovala také údajně nízké výdaje na investice.