Vláda se rozhodla zažalovat Evropskou komisi kvůli změnám v denaturaci lihu

Česko nesouhlasí s unijními změnami v pravidlech pro denaturaci lihu. Vláda se tak rozhodla zažalovat Evropskou komisi, informoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle ministerstva financí mohou změny vést mimo jiné k daňovým únikům.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Rostislav Kalousek

EU chce od srpna 2017 zavést pro země Unie společnou směs pro denaturaci lihu kvůli osvobození od spotřební daně (tzv. eurodenaturant).

„Ukázalo se, že již není moc jiných nástrojů, jak zabránit procesu, který považujeme za riskantní. Jsou vážné argumenty, které poukazují na zvýšené riziko daňových úniků. V tuto chvíli nezbývá než se proti tomu důrazně ozvat,“ prohlásil premiér Bohuslav Sobotka.

Směs je podle ministerstva snadno odstranitelná

Určená směs je podle ministerstva financí s odvoláním na expertní stanoviska slabá a snadno odstranitelná, což by mohlo vést k daňovým únikům. Denaturací se líh znehodnotí pro použití k výrobě lihovin, přičemž obecně denaturovaný líh je osvobozen od spotřební daně.

„Při senzorické zkoušce nebyli uživatelé schopni mezi běžnými alkoholickými nápoji detekovat líh s přídavkem eurodenaturantu. Je tedy patrné, že přítomnost eurodenaturantu v nízké koncentraci běžný spotřebitel v běžné lihovině nerozpozná. Z tohoto důvodu nemusí nezbytně docházet k odstraňování všech denaturačních složek, což zjednodušuje možnost zneužití,“ uvádí mimo jiné materiál ministerstva.

Novou složku testovala Celně technická laboratoř Generálního ředitelství cel. Materiál dále upozorňuje, že cena nové složky je proti dnes používané třikrát až čtyřikrát dražší.

Materiál rovněž uvádí, že podle názoru ministerstva bylo prováděcí nařízení přijato v rozporu s procedurálním postupem podle pravidel stanovených ve směrnici EU o harmonizaci struktury spotřebních daní z alkoholu a alkoholických nápojů. Resort přitom svůj názor konzultovalo se Stálým zastoupením ČR při EU v Bruselu a Kanceláří vládního zmocněnce pro zastupování ČR před Soudním dvorem EU.