Kvůli EET zanikne přes tisíc živností, tvrdí starostové. Zbytečná panika, oponuje ministerstvo

I kvůli elektronické evidenci tržeb jsou ohroženy různé živnosti ve více než 860 z 1500 obcí, jejichž představitelé se dosud zapojili do ankety Sdružení místních samospráv. Celkem nyní jde zhruba o 1470 provozoven, například pohostinství a obchodů, které sdružení označilo za zanikající, zaniklé nebo ohrožené. Ministerstvo financí však označilo anketu za „účelově zkreslenou a politicky motivovanou“.

Video Události
video

Události: Živnosti ohrožené kvůli EET

„Nečekali jsme takto výrazný dopad,“ řekl předseda sdružení a europoslanec Stanislav Polčák (STAN). Uvedl, že ohrožení živností nemusí být způsobeno jen EET, ale i jinými státními regulacemi. Patří mezi ně třeba plánovaný úplný zákaz kouření v restauracích. „Nechceme bojovat s vládou, chceme upozornit na důsledek, který je v nejmenších obcích viditelný,“ uvedl Polčák.

K nejohroženějším patří podle něho hospody bez teplého jídla, ale i maloobchody. Přesné údaje o tom, kolik restaurací a ubytovacích služeb, na něž se EET vztahuje od prosince, skutečně zavřelo, sdružení ale nemá.

Předseda sdružení Stanislav Polčák (STAN) podporuje návrh, aby drobní živnostníci nemuseli systém zavádět, pokud si dohodnou s daňovou správou paušální daň. Úpravu, jež jde tímto směrem, předložil k vládnímu daňovému balíčku ministr financí Andrej Babiš (ANO). Chce, aby se EET nevztahovala na podnikatele, kteří mají daň stanovenou paušální částkou a jejichž příjmy v předchozích třech letech nepřekročily 250 tisíc korun ročně.

Video Studio ČT24
video

Tisková konference k EET

Sdružení místních samospráv překvapilo, že evidence tržeb by se za určitých okolností měla vztahovat i na spolky, třeba dobrovolných hasičů a baráčníků, když pořádají plesy a obdobné slavnosti. „Tento důsledek pokládáme za největší ohrožení,“ uvedl Polčák.

Podle ministerstva financí je anketa neobjektivní

Cílem ankety sdružení je vyvolat u občanů dojem masové likvidace restauračních zařízení kvůli zavedení EET, uvedlo ministerstvo financí v tiskové zprávě. Poukázalo na to, že průzkum se neuskutečnil přímo mezi podnikateli, ale mezi podle Babišova úřadu účelově vybranými starosty. Ministerstvo mluví o dezinterpretaci šetření a o návodných otázkách.

Polčák se proti tomu ohradil, vyjádření MF pokládá za úsměvné.