Ekologové chtějí budoucnost české energetiky bez jádra

Ekologové vyzývají vládu, ať prověří možnost, že by Česko nerozvíjelo jadernou energetiku. Argumentují přitom potížemi, které postihly nové bloky jinde v Evropě. Podle zástupců Hnutí Duha by měla vláda připravit alternativní variantu Státní energetické koncepce (SEK). Ministerstvo průmyslu však zatím v budoucnost bez atomu nevěří.

Video Události
video

Události: Obejde se Česko bez jádra?

Experti zmíněné ekologické organizace argumentují, že stavby nových nebo rozšiřování již existujících evropských elektráren se prodražují. Podle nich by to mělo vzít do úvahy i Česko ve svých plánech na rozšíření elektráren Temelín a Dukovany aspoň o jeden blok. 

Hlavně ale podle nich Česko i Maďarsko plánují výkupní ceny elektřiny mnohem nižší než Velká Británie, která je v přípravách dál a cenu už garantovala.

„Stejně tak jako nevychází maďarský projekt, tak je vysoce pravděpodobné, že nebude vycházet ani český jaderný projekt,“ domnívá se analytik poradenské společnosti Candole Partners Jan Ondřich. 

 Na druhé straně bitevního pole stojí ministerstvo průmyslu a obchodu. Ekologům odpovědělo, že státní energetická koncepce se má podle zákona vyhodnocovat nejméně jednou za pět let a na základě toho může být aktualizovaná.

„Kdyby se náhodou nepovedlo postavit jaderné zdroje, tak to je legitimní plánování katastrofických scénářů a tím se budeme zabývat, ale kvůli tomu nemusíme v tuto chvíli předělávat státní energetickou koncepci,“ dodal ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). 

Energetický expert Hnutí Duha Karel Polanecký tvrdí, že postavit koncepci na energetické efektivnosti a obnovitelných zdrojích je reálný plán. Ministr Mládek to odmítá. „Stále chodí s návrhy, jak dál pouštět žilou státnímu rozpočtu nebo spotřebitelům, takže tyto nápady bych chtěl odmítnout“.

O prudkém odklonu od jaderné energetiky rozhodlo v roce 2011 - po zprávách o neštěstí v japonské Fukušimě - Německo. Stanovilo, že jaderné elektrárny skončí do roku 2022, zatímco ještě rok před tím počítala vláda Angely Merkelové s prodloužením jejich životnosti do roku 2036. 

Energetické firmy E.ON, RWE a Vattenfall rozhodnutí z roku 2011 napadly. Minulý týden německý ústavní soud rozhodl, že německá vláda nepostupovala zcela v souladu s ústavou.  Nařídil také, aby se do 30. června 2018 zákon o jaderné energetice změnil, uvedla agentura ČTK. 

Spolkový ústavní soud konstatoval, že vláda má právo rozhodnout o ústupu od jaderné energetiky. Zároveň ale musí odškodnit energetické společnosti, například za investice učiněné v dobré víře na základě rozhodnutí o prodloužení životnosti jaderných elektráren z roku 2010, které zvrat ve vládní politice v roce 2011 znehodnotil. Právě taková pasáž ale současnému zákonu o jaderné energetice chybí. 

Nyní tedy začne vyjednávání zmíněných firem s vládou, jakou podobu by odškodnění mohlo mít. Zda čistě finanční nebo třeba prodloužením provozu některých jaderných elektráren.