Brusel pokutoval trojici bank za manipulace se sazbou EURIBOR

Evropská komise vyměřila bankám JPMorgan Chase, HSBC a Crédit Agricole pokuty v celkové výši 485 milionů eur (přes 13 miliard korun) za manipulace s úrokovou sazbou EURIBOR. Oznámila to komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová.

Největší pokuta připadla na americkou banku JPMorgan, která musí zaplatit 337,2 milionu eur. Francouzské bance Crédit Agricole vyměřila komise pokutu 114,7 milionu eur, zatímco britská HSBC dostala pokutu 33,6 milionu eur.

Banky si podle Vestagerové nezákonně vyměňovaly citlivé informace a spolupracovaly s cílem dosáhnout vysokých zisků na trzích s finančními produkty spojenými s úrokovými sazbami. „Banky musejí dodržovat pravidla EU pro hospodářskou soutěž stejně jako jakákoliv jiná firma,“ uvedla eurokomisařka. „Zdravý a soutěživý finanční sektor je klíčový pro investice a hospodářský růst,“ upozornila.

Společnost Crédit Agricole vyjádřila přesvědčení, že antimonopolní zákony neporušila, a dodala, že se proti rozhodnutí komise odvolá. Také HSBC se domnívá, že nenarušovala hospodářskou soutěž, a zvažuje svůj další postup. Reakce JPMorgan Chase zatím není k dispozici.

Eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová
Zdroj: ČTK/AP

Pokutované firmy byly podle komise součástí skupiny sedmi bank, které v období od září 2005 do května 2008 spolupracovaly na manipulacích se sazbou EURIBOR. Do skupiny patřily rovněž banky Barclays, Deutsche Bank, RBS a Société Générale, které se však na urovnání této záležitosti s Evropskou komisí dohodly již v roce 2013.

Společnosti Deutsche Bank, RBS a Société Générale tehdy dostaly pokutu v celkové výši kolem miliardy eur. Barclays se však pokutě vyhnula, protože komisi na manipulace upozornila.

Sazba EURIBOR je evropskou obdobou londýnské mezibankovní sazby LIBOR. Od těchto sazeb se odvozují úroky u milionů finančních transakcí v eurozóně a ve světě v hodnotě stovek bilionů eur.