Sazby úvěrů u stavebního spoření klesly na nové minimum

Úrokové sazby u úvěrů od stavebních spořitelen se letos v říjnu dostaly na historicky nejnižší úroveň, podle údajů České národní banky činily 3,83 procenta. Dosud rekord držel letošní leden s 3,87 procenta. 

Úrokové sazby hypoték jsou však ještě o něco nižší (novém minimum činilo v říjnu 1,80 procenta), naopak průměrná výše spotřebitelského úvěru činí přes deset procent.

„Výhoda levných úvěrů od stavebních spořitelen získává další význam v okamžiku, kdy začnou zdražovat hypotéky. U úvěru ze stavebního spoření totiž klient zná úrokovou sazbu budoucího úvěru už při podpisu spořicí smlouvy. Ví tak, za jakých podmínek bude moci čerpat úvěr i po roce 2020,“ uvedl předseda představenstva Českomoravské stavební spořitelny (ČMSS) Vladimír Staňura.

„Na novou kuchyň nebo koupelnu nemá smysl brát si hypotéku a částka z průměrného spotřebitelského úvěru nestačí, sazby spotřebitelských úvěrů jsou navíc výrazně vyšší,“ uvedl Staňura.

Stavební spořitelny poskytly souhrnně ke konci října úvěry za zhruba 41 miliard korun, což je meziroční růst o tři procenta. Samotná ČMSS, která je jedničkou na trhu, půjčila letos do konce října necelých 19 miliard Kč.